Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Urfalı Harran'a Hollandalı ortak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hollanda ziyaretindeki önerisi üzerine, Harran Üniversitesi ile Wageningen Üniversitesi iş birliği protokolü imzalandı

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Harran Üniversitesi, Hollanda'nın tarım alanında dünyanın sayılı akademik kurumlarından olan Wageningen Üniversitesi ile iş birliği için protokol imzaladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda ziyareti sırasında Wageningen Üniversitesi ile GAP'ın merkezinde bulunan Harran Üniversitesi'nin bir araya gelmelerini önermiş, bunun üzerine Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'in başkanlığında Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'nun da aralarında bulunduğu bir heyet Hollanda'ya giderek üniversiteyi yerinde incelemişti.

ADIM ADIM İNCELEDİLER
İş birliği için Wageningen Üniversitesi yetkililerinden Dr. Arjo Rothuis ve Dr. Martin Scholten Şanlıurfa'ya gelerek Harran Üniversitesi'ni ziyaret edip, tarım alanlarını dolaşarak Harran Üniversitesi'nde yapılan tarımsal çalışmaları yerinde izledi. Harran Üniversitesi Rektörü ve GAP Kalkınma İdaresi Başkanı ile Karaali'de bulunan tesisleri ziyaret ederek, tesisler hakkında GAP Seracılar Birliği Başkanı Öğr. Gör. Müslüm Yanmaz'dan bilgi alan heyet, daha sonra Harran Üniversitesi'yle karşılıklı anlaşmaya varıp, protokol imzaladı.

GELECEĞİN EKONOMİSİ BURADA
Protokol töreninde konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Wageningen Üniversitesi'nin dünyada sayılı bir tarım üniversitesi olduğunu, bu üniversitenin tarımsal alanda çalışma yapan işadamlarına projeler hazırladıklarını söyledi. Türk Hollanda Dostluk Derneği Başkanı Edip H. Aktaş ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin'in de hazır bulunduğu protokolde konuşan Dr. Arjo Rothuis ise Şanlıurfa'ya, Harran Ovası'na ve Karaali kaplıcalarına hayran kaldıklarını, bu bölgede çok büyük bir potansiyel olduğunu ve geleceğin ekonomisinin bu bölgeden gelişeceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urfalı Harran'a Hollandalı ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN