Adana'nın partneri Houston

ABD'nin Texas eyaletine giden Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Houston Belediyesi ile 'partner kent' anlaşması imzaladı

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu bir heyetle ABD'nin Texas eyaletine gitti. Eyaletin en büyük kenti ve tek başına dünyanın 19'uncu ekonomisi olan Houston kentinde belediye ve Texas Türk-Amerikan Ticaret Odası yöneticileriyle konuşan Aldırmaz, önemli çalışmalar yaptı. Aldırmaz, Houston ile Türkiye'den ilk kez Adana'yı 'partner kent' yapan anlaşmayı imzaladı. Aldırmaz, Houston Belediye Meclisi'ndeki konuşmasında da Adana'nın yatırım olanaklarını ayrıntılarıyla anlattı.

EŞLEŞTİRME YAPILACAK

ABD dönüşü SABAH Güney'e konuşan Zihni Aldırmaz, geziye Türk Hava Yolları'nın (THY) ilk İstanbul-Houston direkt uçuşuyla gittiklerini, verimli bir ziyaret programı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ekonomi Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu heyette Adanalılar olarak karşılıklı iş birliği için çaba gösterdiklerini belirten Aldırmaz, bunda başarılı olduklarını kaydetti. Zihni Aldırmaz, önümüzdeki günlerde Adana'da ticaret ve sanayi odaları ile Ticaret Borsası'nda işadamlarına Houston'da edindikleri bilgileri paylaşarak karşılıklı eşleştirme çalışması yapacaklarını söyledi.

KAPSAMLI İŞ BİRLİĞİ
İmzaladıkları partner kent anlaşmasının enerji, sağlık, eğitim ve kültür konularında iş birliğini kapsadığını kaydeden Aldırmaz şöyle konuştu: "Houston sağlıkta ve enerjide çok önemli bir kent. Kanser tedavisine yönelik yeni bir sistem geliştirmişler. Bununla ilgili olarak Adana'da yatırım yapmak istiyorlar. Bu konu başta olmak üzere Türk gençlerinin ABD'de eğitimi, enerji yatırımları ve kültürel konularda iş birliği yapma kararı aldık. Örneğin, Houston'da düzenlenen Türk Film Festivali bundan sonra Altın Koza Film Festivali'yle iş birliği yapacak."

ŞAPKASIZ OLMAZ
Zihni Aldırmaz, Houston ziyaretinde kovboy şapkası takıp fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Aldırmaz'ı gören siyasetçiler ve işadamları, "Adanalı kovboy" diye takılmaktan kendilerini alamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın partneri Houston
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN