Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakıboğlu'ndan gençlere tavsiye

Üniversite öğrencilerine iş tecrübelerini aktaran Gaziantep OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, işe yeni gireceklerin ısrarcı ve araştırmacı olmalarını önerdi

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Cahit Nakıboğlu, üniversite öğrencilerine iş tecrübelerini anlatarak tavsiyelerde bulundu. Zirve Üniversitesi Kariyer Zirvesi Programı'nın konuğu olan Nakıboğu, "Gençler, ilk önce yapacakları işi belirleyerek onu sevmelidir. İş aramaya başlamadan önce ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. İş aramaya başlamadan önce mutlaka kariyer, sektör ve iş analizi yapmalısınız. Yeni mezunlar ücret ya da yan haklar yerine iş, şirket ve pozisyon konusunda ısrarcı ve araştırmacı olmalıdır" dedi.

STAJA ÖNEM VERİN

Nakıboğlu, "Deneyim sahibi olmamak iş arayan bir kişi için her zaman dezavantajdır. Bu nedenle üniversite yıllarında yapılan stajlar çok önemli. Birçok öğrenci, staj yapmadan yapmış gibi göstermeyi tercih ediyor. Ancak stajlar, iş dünyasını tanımak açısından da önemli. Özellikle büyük şirketler stajlara önem veriyor ve staj sırasında başarılı olan öğrencileri işe alıyor" diye konuştu.

YABANCI DİLE DİKKAT
"Günümüzde artık çok fazla vasıflı eleman gerektirmeyen işlerde bile İngilizce bilgisi isteniyor" diyen Nakıboğlu, "Ancak şirketler, işe alacakları kişilerin okuma, yazma ve konuşma konusunda hiçbir sorun yaşamalarını istemiyor. Bu yüzden yabancı dil çok önemli" dedi. Nakıboğlu bir soru üzerine aile yönetmenin şirket yönetmekten daha zor olduğunu, başarılı olmanın temel yolunun da mutlu bir aileden geçtiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakıboğlu'ndan gençlere tavsiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN