10 bin yıllık Adana'da Tarihi Kentler buluştu

Giriş Tarihi: 12.5.2013

Tarihi Kentler Birliği'nin toplantısına, geçmişi 10 bin yıl önceye dayanan Adana ev sahipliği yaptı. Birlik Başkanı Asım Güzelbey, Çukurova'yı 'açık hava müzesi'ne benzetti

Tarihi Kentler Birliği (TKB) bu yılki toplantısını, 10 bin yıllık bir yerleşim olan Adana'da yaptı. Birliğin Adana buluşması Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın ev sahipliğindeki açılış yemeğiyle başladı. Geceye Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, yerel yönetici, meslek örgütü temsilcisi, oda başkanı ve davetliler katıldı. Türkiye'nin dört bir yanından 400 belediyeyi içerisinde barındıran birliğin etkiliğine katılan TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Çukurova için 'açık hava müzesi' ifadesini kullandı. Artık belediyecilikte tarihi eserlere bakışın değiştiğini belirten Güzelbey, "Eskiden 'Şunları yıksak da yerine açık otopark yapsak, 3-5 kuruş para kazansak' diye bakılan binalar, bugün en değerli varlıklar oldu" dedi.

GELECEĞE YATIRIM

Dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını belirten Asım Güzelbey, yarışan şehirler arasında kültüre yatırım yapan kentlerin bir adım öne çıktığına dikkat çekti. Güzelbey, "Bazı şehirlerimiz göç nedeniyle cazibe merkezi olmaktan çıktı. Ama bazı kentlerin nüfusu artıyor, bununla birlikte cazibeleri artıyor, tarihlerine ve kültürlerine sahip çıkıyorlar. Dolayısıyla şehirdeki hayat canlanıyor. İnsanların yaşam seviyesi yükseliyor. İşte Tarihi Kentler Birliği bu 2'nci gruba destek vermek için çabalıyor, şehirlerdeki tarihi eserlerin restore edilmesi için çalışıyor" dedi. Güzelbey, Türkiye'deki eserlerin sahiplenilmesiyle geleceğe yatırım yapılacağını düşündüğünü belirtti.

ADANA TELAFİ EDİYOR
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de "Eğer bu toplantı bundan 8-9 yıl önce yapılmış olsaydı bugün çıplak gözle görecekleriniz dünden çok daha başka olacaktı" dedi. Prof. Dr. Sözen, Adana'nın tarihi kimliğini koruma politikalarını uygulamakta çok geç kaldığını, ancak son yıllarda bu gecikmişliği ortadan kaldırdığını söyledi. Adana'nın çok kısa sürede Çukurova coğrafyasını esas alarak kendi kimliğini Türkiye gündemine getirecek atılımlar yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Metin Sözen, "Bugün Tepebağ'da olanlara baktığımızda bütün gecikmişliğin telafi edildiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

Gönül köprüsü kuruldu
Asım Güzelbey, "Kentsel dönüşüm konusunda herkes farklı şeyler söylüyor. Ama benim anlayışım, şehirdeki binaların yıkılıp, yerine pek de ruhlu olduğunu söyleyemeyeceğimiz tek tip konutlar yapılması kentsel dönüşüm mantığına uygun değil" dedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise TKB'deki her toplantının birbiriyle yarıştığını belirtti. Aldırmaz, "Bu gece tüm Türkiye ile gönül köprüsü kurduk. Tüm coğrafyayı kucaklıyoruz. Öncelikle tarihi kimliğimizi ortaya çıkarmak için çalışmalar yapacağız. Daha önce yaptığımız çalışmalarla Tepebağ'da 56 binayı kamulaştırdık ve yıktık. 133 çıkmaz sokak açarak, tarihi yapıların ortaya çıkmasını sağladık. Ayrıca 4 olan müze sayısını 16'ya çıkardık. Bunlar yetmez. Daha çok çaba harcayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin yıllık Adana'da Tarihi Kentler buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN