Barış dokunuşu ile kışla okul olacak

Başkale ilçesi Albayrak köyünde kurulan askeri tesis, 14 derslikli okula dönüştürülüyor

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Van'ın İran sınırındaki Başkale ilçesine bağlı Albayrak köyünde 1982'den bu yana hizmet veren 3. Hudut Tabur Komutanlığı binası, eğitime kazandırıldı. Bölgede yaşanan terör ve kaçakçılık olayları nedeniyle ilçeye 23 kilometre uzaklıktaki İran sınırında bulunan Albayrak köyünde 31 yıl önce kurulan komutanlığın, çözüm sürecinin de etkisiyle köyün dışına taşınması kararlaştırıldı.

14 DERSLİKLİ OKUL

Yapılan çalışmalarla kışlanın köyün yaklaşık 10 kilometre uzağındaki bir bölgeye taşınmasının ardından yıllarca kışla olarak kullanılan, içerisinde askeri yapıların bulunduğu 50 dönümlük arazi, okula dönüştürülmesi için Milli Eğitim İl Müdürlüğüne devredildi. Milli Eğitim Müdürülüğü de hazırladığı projeyle koğuş, yemekhane ve idari birimlerin bulunduğu ana binayı 14 derslikli orta okul, askerlerin sosyal donatı ve eğitim sahası olarak kullandığı alanları da çocuk oyun alanı olarak tasarladı.

KULELER KALKIYOR

Yaklaşık 150 bin liralık harcama yapılarak koğuşları dersliğe dönüştürülen, pencereleri büyütülen, kapıları yenilenen, rengi ise okula uygun şekilde değiştirilen kışla, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren hizmet vermeye başlayacak. Binaların tadilatını yapan firmanın sorumlusu Mesut Aydın, kışladaki nöbet kuleleri, nizamiye girişi ve mevzilerin kaldırılıp çevre düzenlemesinin yapılacağını söyledi.

ORTAOKUL YAPILACAK
İlçe Milli Eğitim Müdürü Adil Demir de uzun yıllar güvenlik hizmetlerinde kullanılan kışlanın, nisan ayından itibaren başlayan düzenleme ile 14 derslikli ortaokula dönüştürüldüğünü kaydetti. Mayıs sonuna kadar inşaatı tamamlamayı planladıklarını anlatan Demir, okulun faaliyete geçmesiyle köydeki derslik sıkıntısının giderileceğini ve öğrencilerin daha iyi bir ortamda eğitim göreceğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış dokunuşu ile kışla okul olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN