Ördek yüzüyorsa ortak akıl nerde?

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Mustafa Tuncel, "Yağmurda köprünün altında su birikmiş. Neredeyse ördek yüzecek. Burada ortak akıldan bahsedilemez" dedi

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Mustafa Tuncel, 22 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra katıldığı ilk meclis toplantısının ardından SABAH Güney'e konuştu. Meclis toplantısındaki "İstasyonun oradaki levhayı değiştirmekte fayda var. Çünkü ortak akıl yürümedi" şeklindeki sözlerine açıklık getiren Tuncel, "Bir yağmur yağmış, istasyonun oradaki köprünün altında yine su birikmiş. İçinde neredeyse kayık yüzecek, ördekler yüzecek. Orada hem birikmiş su var hem de ortak akıl levhası var. Benim için espri konusu bu. Ortak akıl çalışmıyor demek ki" dedi.

REZİL OLMAYA GEREK YOK

Her yağışta göle dönen demiryolu köprüsü altı olduğunu belirten Tuncel, "Cezaevinden çıkında ilk işim bu köprüyü sormak oldu. ASKİ Genel Müdürü'nü aradım, '2-3 aya kadar bu iş bitecek' dedi. İçimden 'Allah vere de yağmur yağmasa' diye geçti. Televizyonda izledim, yağmurda yine dolmuş. Zihni bey 'Gazetecilerle orada şunu yapacağım, bunu yapacağım' diyordu. Ortak akıl orada bir su birikintisini çözemediyse, burada ortak akıldan bahsetmek mümkün değil. Ortak akıl çalışmıyor demek ki. 2 motopomp koymuşsun, deşarj edemiyorsa 2 tane daha koy" diye konuştu.

DURAK İFTİRA ATMIŞTI

Mustafa Tuncel, 'Aytaç Durak'ı da affettim' sözlerine de değindi. Durak ile uzun yıllar çalıştığını vurgulayan Tuncel şöyle konuştu: "Aytaç Durak geçimsiz, huysuz bir insandır. Kendi kendiyle kavga eden bir tiptir. Ben asla kavga etmedim ama sonradan oğlundan kaynaklanan, mensubu olduğu partiden kaynaklanan şeyler oldu. Bir takım nedenlerle iftira attı. 'İmar Partisi' iftirasını atan Durak'tır. Ama bütün bunlara rağmen zaman geçtikçe, insanın kin ve nefret duygusu taşımasının iyi bir şey olmadığını görüyorsun. Aytaç Durak'la karşılaşsak, ne yapacağımız ortama göre değişir. Ama benim açımdan, konuşma, görüşme, sohbet etme konusunda anormal bir davranış olmaz."

İSLAM TARİHİ VE SUFİZM OKUDU
Mustafa Tuncel: "Cezaevinde kaldığım 22 ay boyunca, önce 8 ciltlik peygamberimizin hayatını okudum, oradan 4 halife devri, Emeviler, Abbasiler dönemiyle ilgili kitaplara geçtim. İslam tarihini araştırdım. Haricilik, Alevilik nedir, Sufizm nedir, örnekleri nerede vardır, Anadolu Sufizmi, Yunan Sufizmi, Hristiyanlık Sufizmi, İran'da Çin'de Sufizm, hepsini okudum. Japonya'ya kadar geldim. İslamiyete bağlı çeşitli mezhepler, Anadolu tasavvufu, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli'yi anlatan kitapları, biraz da kişisel gelişim yayınlarını okudum. Tasavvuf konusunda ciddi araştırmalarım oldu."

HAYAT KADINIPROFESÖR ÖRNEĞİ
Çeşitli suçlardan Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 25 Haziran 2011'de tutukladığı Mustafa Tuncel, 12 Nisan 2013'te tahliye edilmişti. Tuncel, 22 ay sonra ilk kez önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi'ne katılıp konuşma yaptı. Konuşmasında, cezaevinde yaşadığı değişimi anlatan Tuncel, bazı eleştirilere de yanıt verdi. 'Genelevde görev yapan hanımefendi' ile 'üniversitede görev yapan profesör' arasında kendisi için fark olmadığını söyleyen Tuncel, "Ben kalbinin sesini dinleyen biriyim. Onun için gönül rahatlığıyla yargılandım, yargılanmaya devam ediyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ördek yüzüyorsa ortak akıl nerde?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN