Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoşgörü kenti

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Mersin'in birçok önemli sorununu çözmemize ve birçok önemli projeyi hayata geçirmemize rağmen, sorunların tamamen sona erdiğini söyleyemeyiz. Göreve geldiğimizden bu yana, kentimizin görsel- mimari güzelliği açısından da çok önemli tesisler yaptık. Adnan Menderes Bulvarı'nda daha önce yapılan ve yasal olmayan yapıları yıktık ve Türkiye'nin en uzun sahil parkını Avrupa ölçülerinde dizayn ettik. Mezitli sahilini de içine katacak şekilde Kültür Parkı'nın uzunluğunu 10 km'ye çıkardık. Vatandaşlarımızın gezmeye korktuğu Atatürk Parkı'nı bugünkü haline getirdik. Atatürk Parkı içine yaptığımız Açık Hava Tiyatrosu, Mersin'i bir kültür ve sanat kenti haline getirme vizyonumuzu gösteriyor. Ayrıca Atatürk Parkı içerisinde Açık Hava Tiyatrosu'nun hemen yanı başında 60 dönümlük bir arazide suni gölet üzerine oturttuğumuz Kongre ve Sergi Sarayı'nı tüm üniteleriyle birlikte sizlerin hizmetine sunduk.

***
Bu arada kent içindeki önemli ana caddelerin ve bulvarların altyapılarını yeniledik. Bugüne kadar, kent merkezinin yüzde 80'inin alt yapısını tamamen yeniledik. Her yıl bütçemizin yarısını altyapı çalışmalarına ayırıyoruz. Kent merkezinde bu çalışmalar devam ederken, belde ve köy yollarının asfaltlanması da tüm hızıyla sürüyor. 29 km uzunluğundaki 2. İsale Hattı'nı tamamladık. Böylece başta Mezitli olmak üzere birçok belde ve köyü Berdan içme suyuna kavuşturduk. Öte yandan Dünya Bankası'ndan temin etiğimiz kredi ile 800 km uzunluğunda yıpranmış içme suyu şebeke borularını değiştirdik ve böylece su kaybını en aza indirdik. Ayrıca kentin değişik bölgelerinde inşa ettiğimiz toplam 63 bin ton kapasiteli 6 adet su deposu faaliyete geçmiş durumda.

***
Mersin Türkiye'nin çeşitli yerlerinden göç alan, farklı kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı, hoşgörü ve uzlaşma geleneği olan bir kentimiz. Belediye Başkanı olarak seçildiğim günden bu yana demokratik hoşgörü kültürünün yayılması ve toplumsal barışın devamı için çaba gösterdim ve göstermeye devam edeceğim. Bu nedenle kentin her köşesine eşit hizmet götürmek temel ilkemiz olmuştur. Mersin için önemli bir sorun olan deniz kirliliği, artık sorun olmaktan çıktı. Karaduvar'daki 270 dönüm arazi üzerine kurulan Atıksu Arıtma Tesisi, 2010 yılından itibaren faaliyete geçmiştir.

***
Mersin hem doğudan hem de batıdan büyüme potansiyellerinin sonuna dayanmıştır. Bu nedenle tek büyüme alanı kentin kuzeyidir. Göreve geldiğimiz günden bu yana modern kentleşmeyi teşvik etmek için, kentin kuzeyinde büyük maliyetlerle 35 metre genişliğinde kuzey-güney istikametinde dev bulvarlar açtık. Kuzey Mersin adı verilen bu bölgede lüks konutlar ve kamu kurumları ile alışveriş merkezleri yerlerini almaya başladı. Doğu-batı istikametinde uzanan ve Toroslar'ı Yenişehir'e bağlayan 13 km uzunluğundaki 3. Çevre Yolu'nun yapımını tamamladık ve hizmete sunduk.

***
Mersin'in iklimi, toprağı, havası 12 ay boyunca spor yapmaya elverişlidir. Spor turizmi için altyapı ihtiyacı olduğunu biliyorduk. Bu nedenle devasa bir tesis olan Macit Özcan Spor Kompleksi'ni Mersinlilerin hizmetine sunduk. Kompleksimiz, Akdeniz Oyunları'nda önemli bir boşluğu dolduracaktır. Kadın ve erkek basketbol takımlarımız Türkiye 1. Ligi'nde, 16 branşta amatör spor kulüplerimiz kendi dallarında önemli başarılara imza atmaktalar. Bayan basketbol takımımız Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanma başarısı gösterdi. Çocuklarımızı spora teşvik etmek için açtığımız yüzme kursları ve basketbol spor okulları faaliyetlerine devam etmektedir. Ve tabii ki 2013 Akdeniz Oyunları'nın kentimize kazandırılmasında gösterdiğimiz çabanın olumlu sonuçlanması da bizleri memnun etmiştir. Bu büyük organizasyona ev sahipliği yapacak olan kentimizin, böylesi bir sorumluluğun altından kalkması için tüm çabamızla çalışıyoruz.

***
Mersin kurulduğu günden bu yana hoşgörü ve uzlaşma kültürü geleneğini sürdürmüştür. Bütün yaptığımız olumlu hizmetlere rağmen, kentimiz dışarıda zaman zaman olumsuz imajlarla anılmaktadır. Dün olduğu gibi, bugün de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak barış ve hoşgörü kültürünü savunup, fanatiklerin kentimizin imajını bozmalarına izin vermeyeceğiz. Barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamı Mersinimizin en büyük sermayesidir. Hepinize ilginiz, güveniniz ve desteğiniz için teşekkür ederim...

MACİT ÖZCAN MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoşgörü kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN