Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Güzeloğlu: Tarihine sahip çıkan bir kentiz

Mersin kent merkezindeki tarihi binaların günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi için yürütülen 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesinde son aşamaya gelindi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, haziran ayı sonunda çalışmaların biteceğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Kültür Merkezi ile istasyon arasındaki sit alanı içerisinde kalan tarihi binaların restore edilerek turizme konu edilmesini amaçlayan 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesi kapsamında Uray Caddesi'nde sürdürülen çalışmaların haziran ayının sonuna doğru tamamlanacağını söyledi.

KENTİN GÖRÜNTÜSÜ DEĞİŞECEK
İlin doğal ve kültürel zenginliklerinin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve giderek gelişen turizmi ile bu değerlerin uluslararası ortamda tanıtılması amacıyla başlatılan 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesinin kentin çehresini baştan aşağı değiştireceğini ifade eden Güzeloğlu, proje kapsamında Mersin'in en eski yerleşim alanlarından biri olan kent merkezinin, yeniden canlandırılmasının planlandığını kaydetti. Çalışmalarda gelinen son noktayla ilgili açıklamalarda bulunan Güzeloğlu, proje dahilinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve alt birim belediyeler ile uzun soluklu görüşmeler yapıldığını ifade ederek, Soli Antik Kenti için bir milyon liralık ödenek ayrıldığını kaydetti.

İŞ BİRLİĞİYLE YAPILIYOR
Projenin hayata geçirilmesinde önemli iş birliklerinin sergilendiğini dile getiren Güzeloğlu, "Tarihte şehrin nabzının attığı, siyasetinin, ticaretinin ve ekonomisinin belirlendiği bu alanda kısa zamanda güzel şeyler olacak. Sit alanı içerisindeki tarihi valilik binasını aslına uygun biçimde yeniden ayağa kaldırıyoruz. Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık eden eski Valilik binasının restorasyon işini 1 milyon 513 bin liraya ihale ettik. Bu ayın sonunda bitmiş olacak, çalışmalar tüm hızıyla sürdürülüyor. Bu yapının hemen karşısında yer alan eski Ziraat Bankası binasının ise alt katı sergi salonu, üst katı da konser, söyleşi, kabul ve yönetim birimi olarak belirlendi" diye konuştu.

ÜCRETSİZ FİLM GÖSTERİMİ
Bankanın yanında ise 150 kişilik bir cep sineması bulunacağını kaydeden Vali Hasan Basri Güzeloğlu şöyle devam etti: "Burada ücretsiz sanat ve çocuk filmleri gösterilecek. 1 milyon 736 bin liralık bedelle ihalesini tamamladığımız yapı yine bu ayın sonunda eski güzelliği ile hizmet vermeye başlayacak. Mevcut İl Halk Kütüphanesi arkasında yer alan ve 1887 yılında inşa edilen yapıda da çalışmalar hızlı şekilde sürüyor. Yine bu ayın sonunda tamamlanacak olan inşaat işlemleri bittiğinde ortaya mükemmel bir Akdeniz sosyal tesisi çıkacak. Buranın uluslararası profesyonel bir firma tarafından işletilmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Mülga Kültür Müdürlüğü olarak bilinen binamız ise turizm ve kültür çalışmalarının yoğunlaştığı bir yapı olacak. Buranın ihalesi 279 bin 430 liraya tamamlandı ve 5 Haziran 2013'te teslim alacağız."

ORTAOKULUN İHALESİNE ÇIKILIYOR

Mersin'de uzun yıllar boyunca 3 Ocak Ortaokulu olarak kullanılan binanın restorasyon ihalesi ile ilgili bilgiler de veren Güzeloğlu, şunları kaydetti: "3 Ocak Ortaokulumuz restore edilmek amacıyla Valiliğimizce yapılan görüşmeler neticesinde, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 10 Eylül 2008 tarih ve 26993 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 'Vakıf Kültür Varlıklarının Restorasyon veya Onarım Karşılığı Kiraya Verilmesi İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik' çerçevesinde, aynı yönetmeliğin 25'nci maddesi Gereği 'Açık Teklif Yöntemi' ile 30 yıllığına restorasyon karşılığı kiraya verilmesi için 2 Mayıs 2013 tarihinde ihaleye çıkartılacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Güzeloğlu: Tarihine sahip çıkan bir kentiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN