Klorlanmayan havuz birçok hastalık taşır

Adana Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, klorlaması düzgün yapılmayan havuzlarda her türlü hastalığının rahatlıkla bulaşabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Yaz mevsimine girilmesiyle deniz kıyıları ve havuzlar serinlemek isteyenlerle dolup taşarken, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan sudaki tehlikeye dikkat çekti. Yeterince temiz olmayan deniz ve havuzların birçok hastalığın bulaşmasına zemin oluşturduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arıkan, "Nadir olmakla birlikte HIV virüsünün neden olduğu AIDS de klorlamanın düzgün yapılmadığı havuzlardan bulaşabilir" dedi.

SİNİZÜT DE ARTIYOR

Hijyen standartlarının altındaki havuzlar ve deniz suyu ile bulaşabilecek hastalıkların başında mide-barsak, üst solunum yolu, kulak, göz ve cilt enfeksiyonlarının geldiğini kaydeden Arıkan, "Tifo, sarılık, dizanteri, paratifo, kanama ve sarılık ile ağır bir hastalık tablosuna neden olabilen leptospiroz önemli hastalıklardır. Ayrıca deniz ve havuzda, uzun süreli dalış sonrası sinüzit olgularının sayısında artış olmaktadır. Özellikle kadınların idrar yolu enfeksiyonları açısından risk altında bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

HAVUZDA RİSK YÜKSEK

Genel bir kural olarak denizlerin hastalıklar açısından havuzlara göre daha az risk taşıdığını belirten Prof. Dr. Arıkan, "Havuz suyu ise kapalı bir ortam olması nedeniyle mikropların üremesi için daha kolay bir ortam sunar ve bakımı, içindeki suyun dezenfeksiyon ve değişiminin yeterli olmaması ve ayrıca havuzu kullananların bilinçsiz davranmasıyla bulaşıcı hastalık kaynağı olabilir" dedi.

BUNLARA DİKKAT!
Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, havuz ve denizde hijyenle ilgili şu önerilerde bulundu: -Durgun, kirli, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümlü olan deniz suyunda yüzülmemeli. -Havuzdan çıktıktan sonra vücut sabunla iyice yıkanmalı. -Havuz ve deniz suyunun temiz berrak akışkan olması ve havuzun uygun koşullarda dezenfekte edildiğine ve sürekli denetlendiğine dair belgenin bulunduğuna dikkat edilmeli. -Sinüzit, nezle, ishal gibi hastalıkların veya ciltte sıyrık veya kesik- akıntılı yara alanlarının varlığı halinde havuzlar kullanılmamalı. -Havuz ve deniz suyunun yutulmamalı ve suya tükürülmemeli. -Henüz tuvalet eğitimi tamamlanmamış çocuklar havuza sokulmamalı. -Kulak tıkacı kullanılmalı -Kemoterapi görmüş, AIDS, kanser veya diğer bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığı bulunanlar havuza girmemeli -Gebeler havuz ve denize girerken dikkatli olmalı -Sualtı gözlüğü kullanılmalı -Havuz ve deniz sonrası ıslak mayo hemen değiştirilmeli. -Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş alınmalı, havuza girmeden önce enfeksiyon önleyici sıvı ile ayaklar yıkanmalı. -Kişisel kullanım eşyaları (havlu, terlik v.s.) paylaşılmamalı. -Eller sık sık sabunla yıkanmalı. -Havuz/deniz veya duş sonrası mantar riskini azaltmak için özellikle vücuttaki kıvrım yerleri (koltukaltı, parmak araları, kasıklar) iyi kurulanmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klorlanmayan havuz birçok hastalık taşır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN