Yayla yasağı kalktı hayvan sayısı arttı

Hakkari'de çözüm süreciyle birlikte yaylaların yeniden kullanılmaya başlanması, küçükbaş hayvancılıkta yüzde 15 büyüme sağladı

Giriş Tarihi: 14.7.2013
Hakkari ve ilçelerinde çözüm süreciyle birlikte yayla yasaklarının kaldırılması nedeniyle küçükbaş hayvan sayısı yüzde 15 oranında arttı. Hakkari merkez ve ilçelerinde çözüm süreci ile beraber yayla yasakları da kalktı. Yaklaşık 20 yıldır çıkılamayan yaylalar ve meralar tekrar hayvancılığa açıldı. Cilo ve Sat dağlarında bulunan yaylaların serbest olması ile beraber vatandaşlar yıllar sonra hayvancılığa yöneldi.

400 BİNE GERİLEDİ

Hakkari İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Reşit Akman, Hakkari merkez ve ilçelerinde çözüm süreci ile beraber küçükbaş hayvan sayısında yüzde 10 ile yüzde 15 civarında bir artış yaşandığını söyledi. Akman, "90'lı yılların başında Hakkari'de 2,5 milyon civarında küçükbaş havyan vardı. Bu sayı 400 binlere kadar düştü. Çözüm süreci ile birlikte küçükbaş hayvan sayısında belli bir artış var" dedi.

MERALAR YETERLİ
Şu anda Hakkari ve ilçelerinde yaklaşık 750 bin civarında küçükbaş hayvan olduğunu söyleyen Akman, "Bölgemizde fabrikalar yok, coğrafyamız koyun ve keçi yetiştiriciliğine oldukça uygundur. Mera ve yayla alanlarımız 3,5 milyon küçükbaş hayvana yetecek durumdadır. Şu anda yaylalar üzerindeki tüm yasaklar kaldırıldı. Hal böyle olunca vatandaş da hayvancılık yapamaya yöneliyor" diye konuştu.

KOYUN BEKLİYORLAR

Yaylaların serbest olmasıyla beraber vatandaşların tekrar hayvancılık yapmak istediğini belirten Reşit Akman, "Köye dönmek isteyen vatandaşlar devletten hayvancılık için teşvik bekliyor. Son zamanlarda üyelerimizden bu yönde çok talep alıyoruz. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoğunun imkanı yok. Köylerini boşaltmadan önce her aile yaklaşık 500 ile bin arası koyuna sahipti" şeklinde konuştu.

YILLAR SONRA YENİDEN
Cilo Dağı eteklerindeki Mergezer yaylası da çözüm süreci ile beraber yasağı kalkanlardan. Yayladaki koyunlarını sağmaya gelen Ayşe Şedal, uzun yıllar sonra tekrar yaylaya çıkmanın sevincini yaşadıklarını ve çözüm sürecinin sürmesini istediklerini söyledi. Şedal, elde ettikleri sütün büyük bir bölümünü süt fabrikalarına sattıkların, geri kalanını ise kışlık peynir yaptıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yayla yasağı kalktı hayvan sayısı arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN