Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aile kenetlendi Tuğba kurtuldu

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Talasemi hastası Tuğba Dikenkuşu'na kordon kanı sağlamak için annesi 7 kez hamile kaldı. Dünyaya gelen kardeşinin kordon kanı yolda hasar gördü. Tuğba'nın şifası, ilik nakli oldu

Mersin'in Anamur ilçesine bağlı Bozdoğan köyünde yaşayan talasemi hastası Tuğba Dikenkuşu'nun hayata tutunma çabası, üst üste gelen aksiliklere rağmen sürdü. Genç kızın tedavisinde kullanılmak üzere kordon kanı almak için annesi 7 kez hamile kaldı. İlk 6 bebeğini sağlık sorunu nedeniyle aldırmak zorunda kalan ya da düşük yapan anne sonunda bir kardeş dünyaya getirdi. Kardeşin kordon kanı kargoda hasar görünce, büyümesi beklenip ilik nakli yapıldı. Tuğba şimdi nakil işleminin sonuç vermesini bekliyor.

1 YAŞINDA HASTAYDI
Çiftçi Halis Dikenkuşu ile ev hanımı Ayşe Dikenkuşu'nun ilk çocukları olan 17 yaşındaki Tuğba, talasemi hastalığıyla (Akdeniz anemisi) henüz 1 yaşındayken tanıştı. Uzun yıllar boyunca, 20 günde bir kan takviyesi yapılarak yaşamını sürdüren Tuğba için doktorlar "Bir kardeşi olmalı ve onun kordon kanını tedavide kullanmalıyız" dedi. Bunun üzerine anne Ayşe Dikenkuşu hamile kaldı. Ancak sorunlu hamilelik nedeniyle doktorların önerisiyle kürtaj yaptırmak zorunda kaldı. Çocuğu için çırpınan anne, toplam 6 kez hamile kalmasına rağmen her seferinde ya kürtaj oldu ya da düşük yaptı.

UMUTLAR KAYBEDİLMEDİ

Dikenkuşu ailesinin umutlarını yeşerten, annenin 7'nci hamileliği oldu ve ailenin yeni ferdi Barış 2010'da dünyaya geldi. Barış'ın kordon kanı, ablasının tedavisinde kullanılmak üzere alınıp İstanbul'daki tıp merkezine gönderildi. Ancak kargoda kordon kanı hasar gördü ve kullanılamadı. Büyük hayal kırıklığı yaşayan ancak umudunu kaybetmeyen aile, bu kez geçtiğimiz Haziran ayında ilik nakliyle sevindi. Barış'tan alınan ilik, abla Tuğba'ya Ankara İbni Sina Hastanesi'nde nakledildi.

TEDAVİ ANKARA'DA SÜRÜYOR
Başarılı nakilden sonra bir süre daha kontrol altında tutulması gereken Tuğba için ailesi Ankara'da ev kiraladı. Yaklaşık 1,5 aydır kontrolleri süren ve ailesiyle Ankara'da yaşayan Tuğba'nın sağlığının iyiye gittiği belirtiliyor. Kızıyla yaşadığı zor günlerin tamamen geride kalması için dua eden anne Ayşe Dikenkuşu, "Tuğba'yı iyileştirmeye çalışırken üst üste talihsizlikler yaşadık. Ama galiba bu kez kader yüzümüze gülüyor" dedi. Anne Dikenkuşu, liseyi bitiren ve üniversiteye hazırlanan kızı Tuğba'nın doktor olmak istediğini belirtti. Ayşe Dikenkuşu, "İnşallah kızımın doktor olduğunu da göreceğim" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile kenetlendi Tuğba kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN