Korint üzümü üreticisine destek

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, korint üzümü (kuşüzümü) üretimini desteklemek, üreticilerin haksız rekabete maruz kalmasını önlemek için ithalatta gözetim uygulaması yürüttüklerini belirtti. Bakan Çağlayan, "Yerli üretimi desteklemek ve üreticilerimizin haksız rekabete maruz kalmasını önlemek için ton başına 2 bin dolar olan gözetim uygulamasını 3 bin dolara çıkardık" dedi.

MERSİN VE ISPARTA'DA

Bakan Çağlayan, korint üzümünün ülkemizde mikroklima özelliğe sahip olan Mersin'in Gülnar ile Isparta'nın Senir ilçelerinde yetiştirildiğine dikkat çekti. Bakan Çağlayan, İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde yerli üretimin korunması ve devamının sağlanması amacıyla halihazırda korint üzümü ithalatında ve diğer kuru üzümlerde Dünya Ticaret Örgütü tarife taahhüdünün en üst oranı olan yüzde 54,9 oranında gümrük vergisi uygulandığını belirtti. Çağlayan, "Yüzde 54,9 oranında gümrük vergisi uygulanmasının yanı sıra 2008 yılından bu yana da korint üzümü ile buna paralel olarak diğer kuru üzümlerin ithalatında gözetim uygulaması yürütülmektedir. Uygulanan dış ticaret politikaları sayesinde 2010 yılında 2 bin tona yaklaşan korint üzümü ithalatı, 2012 yılında 826 tona gerilemiştir" şeklinde konuştu.

RESMİ GAZETE

Son olarak dünya piyasalarında korint üzümü fiyatlarında yaşanan gelişmeleri dikkate alan Zafer Çağlayan, "Düşük birim fiyatlı ithalata karşı yerli üretimin korunması ve devamının sağlanması ile vergi kaybına ve haksız rekabete meydan verilmemesi amacıyla Söz konusu ürün ithalatında uygulamakta olan gözetim fiyatı 2 bin dolardan 3 bin dolara yükseltildi* dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korint üzümü üreticisine destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN