MTSO'nun yeni gündemi önemli

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'na seçilen Şerafettin Aşut ve ekibi kadın ve gençlerin girişimci olmasını sağlayacak projelere ağırlık verecek

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) 4 Mayıs günü gerçekleşen seçimlerde güven tazeleyerek tekrar seçilen Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, ekibiyle birlikte yeni dönemde gençlerin ve kadınların girişimci olmasını sağlayacak projelere daha çok ağırlık vereceklerini söylüyor. Mersin'in düşük ve orta teknolojili üretimle bu günlere geldiğini belirten Başkan Aşut, Mersin'in gerek sanayi gerek tarım gerekse lojistikte orta teknolojili bir üretim ve hizmet anlayışı ile Türkiye'nin ve bölgenin en önemli ekonomik güçlerinden biri olduğunu söyledi.

HAMALLIKTAN KURTULACAĞIZ

Gelişen ve değişen dünyada sadece iyi bir fikri ileri teknoloji ile kullanıma sokan ve odağında genç beyinler bulunan firmaların en büyük firmalar olduğunun altını çizen Aşut, "Bu doğrultuda Mersin olarak artık işin hamallığını yapmak istemiyoruz. Odamızın ve Mersin Üniversitemizin öncülüğünde kurduğumuz Teknopark ile Mersin'de yüksek teknolojili üretimin adımlarını attık. Ne mutlu ki artık Mersin Teknopark'ta 60 firmamız bilişim, medikal ve elektronik alanlarında Ar-Ge çalışmaları yapıyorlar" dedi.

KURULLAR DAHA ETKİN OLACAK

Türkiye'de kadın ve genç girişimcilerin potansiyelinin köreltilmiş durumda olduğunu savunan Aşut, "Bu potansiyeli değerlendirme yoluna gitmediğimiz sürece dünya ekonomisi olamayız. MTSO olarak yeni dönemde gençlerin ve kadınlarımızın girişimci olmasını sağlayacak projelere daha çok ağırlık vereceğiz. MTSO Kadın Girişimciler Kurulu ve MTSO Genç Girişimciler Kurullarımızı daha etkin kullanarak gençlere ve ekonomiye entegre olmak isteyen kadınlarımıza projeler üreteceğiz. Girişimcilik ve finansmana ulaşma yollarını gösteren eğitimler düzenleyeceğiz. Finans sağlayan kurumlarla iş birlikleri yapacağız" şeklinde konuştu.

ÇİÇEK GİBİ BİR PROJE
MTSO'nun her projesinde nihai hedefinin insan olduğunu anımsatan Aşut, "Biz her zaman 'önce insan' diyerek yola çıktık. Bu anlamda daha çok istihdam için ya kapasiteleri arttıracağız ya da yeni sektörler yaratacağız. İşte bu anlamda yine planlı bir çalışma ile dış mekan süs bitkileri projesini yaptık. Mersin Flora adında bir kümelenme oluşturduk. Özellikle temeli atılan Çukurova Uluslararası Bölgesel Havalimanı inşaatı bitince bu sektörün Türkiye'deki merkezi Mersin olacaktır. Doğal bir sera olan Mersin'in iklimi, toprağı ve bol suyu dış mekan süs bitkilerinde Mersin'i rakipsiz hale getirmektedir. Kentleşen dünyada bu sektörün payı artmaktadır" ifadelerini kullandı. Mersin'in geç de olsa bir havalimanına kavuşacağını vurgulayan Aşut, "Bu havaalanı hem var olan tarım-gıda, sanayi, lojistik ve turizm gibi sektörleri hızlandıracak hem de yeni sektörler yaratacaktır. Özellikle hızlı lojistik gerektiren dış mekan süs bitkileri ve Mersin'in çok güçlü olduğu taze sebze ve meyve sektörü hava ulaşımı ile olağan üstü katma değer yaratacaktır. Silifke'nin çileği iki üç saat içinde Hollanda pazarında olacaktır. Daha önemlisi artık Mersin hava yolları ve hava kargosu içinde yatırım bölgesi haline gelmektedir. Daha havaalanı bitmeden Bora Jet'in bölgesel uçuşlarda Mersin'i merkez yapması ve Mersin'de bölge illerine seferler başlatması olağan üstü bir adımdır" diye konuştu.

PASİF BİR KENT DEĞİL
MTSO Başkanı Aşut: "Mersin artık kendisine biçilen elbiseleri giyen bir kent değildir. Mersin, pasif ve dünya ekonomisinin kırıntıları ile yaşayan bir kent de değildir. MTSO olarak, 22 ülke ve 220 Ticaret ve Sanayi Odasının oluşturduğu Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ASCAME'nin bir önceki dönem Sanayi Komisyonu Başkanı, bu dönem de ise Lojistik Komisyonu Başkanıdır. Önümüzdeki dönem Turizm Komisyonu Başkanlığını da almayı umuyoruz. MTSO, DEİK'in Yönetim Kurulundadır. Mersin iş dünyası ağlayan ve sürekli talep eden bir camia olmamış ve her zaman girişimciliğin en güzel örneklerini vermiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MTSO'nun yeni gündemi önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN