Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fiyat belirlenmezse çiftçi mağdur olacak

Giriş Tarihi: 8.8.2013

Bölgede hasadına başlanan mısır üreticiyi endişelendiriyor. Fiyatların düşmesinden yakınan üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin taban fiyatını açıklamasını istiyor

Çukurova bölgesinde hasadına başlanan mısır için üreticiler Toprak Mahsulleri Ofisi'nin taban fiyatı belirlemesini bekliyor. Bir ay öncesine kadar tonu 650-700 liradan alıcı bulan mısır, hasat çoğaldıkça 600 liraya kadar geriledi. Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici belirsizliğin çiftçiyi mağdur edeceğini belirterek, "TMO asgari 650 lira taban fiyat belirlemeli. Aksi halde çiftçi mısır ekimini bırakacak" dedi.

PAMUKTAN DAHA CAZİP

Türkiye'de bir dönem ithalatla alınan mısır, son yıllarda artan üretim nedeniyle ülke ihtiyacını neredeyse karşılar duruma geldi. Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa bölgesinde yoğunlaşan mısır, ekimi, bakımı ve hasatta sağladığı kolaylıklar nedeniyle üretici için pamuktan daha cazip hale geldi. Ancak fiyat konusunda endişeli olan üretici, kontrolün tüccarların eline bırakılmaması gerektiğini belirterek TMO'ya çağrıda bulundu.

ARZ ÇOK FAZLA
Üreticilerin kendisi ile irtibata geçerek yardım istediğini söyleyen Mehmet Ali Bilici, "Bayram sonrası hasat yoğunlaşacak. 1 ay önce 700 liraya satılan mısırın fiyatı, şimdi 600 lira civarında. TMO'nun bir an önce müdahale fiyatını belirlemesi ve alım için çalışmalara başlaması gerekiyor. Piyasa sadece tüccarın elinde olursa düşüşe geçecek. Bu sene ekim de çok olunca arz talep dengesi bozuluyor. Onun için TMO'nun bir an evvel devreye girmesi gerekiyor" dedi.

650 LİRA BEKLENTİSİ

Son üç dört yıldır mısırın kilosunun 60 kuruş civarında olduğunu belirten Bilici, üreticilerin mağdur olmaması için mısır sanayicisinden de destek istedi. Fiyat düşüşünün sürmesi halinde üreticinin mısır ekmekten vazgeçeceğini savunan Bilici, "Gübre ve akaryakıt fiyatlarında yüzde 10-15 civarında artış var. Maliyetler yükseldiği için bu sene taban fiyatının 640- 650 lira civarında olması çiftçiyi mağdur olmaktan kurtaracaktır" şeklinde konuştu.

"İTHALAT YASAKLANSIN"
Küstürülen çiftçinin ekimi bırakması halinde ithalata dönüleceğini ifade eden Bilici konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çiftçi gelecek yıl ekmese sanayici zor duruma düşecek. İthalat artacak. TMO dengeyi korursa ithalata gerek kalmaz. Zaten hasat döneminde ithalatın yasaklanması gerekir. Gelişmiş ülkelerde bu böyle. Ürünün bol olduğu dönemde ithalat yasaklanır, bitmesi halinde serbest bırakılır. Kendi üretimin varken ithal etmek zarardan başka bir şey değil."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyat belirlenmezse çiftçi mağdur olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN