Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'nun AB uyumlu tek çiftliği

Kahramanmaraşlı işadamı Ahmet Kamil Şirikçi tarafından kurulan Doru Çiftliği, Anadolu'daki ilk ve tek AB uyumlu çiftlik belgesi aldı. Belgeyi Vali Şükrü Kocatepe Hacı Ahmet Şirikçi'ye verdi

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Kahramanmaraş'ta 3 yıl önce işadamı Ahmet Kamil Şirikçi tarafından "Doğu Akdeniz'in model çiftliği olma" vizyonu ve "Çocuklarımızın sağlıklı geleceği için sağlıklı ve temiz ürünler" misyonuyla kurduğu Doru Çiftliği Anadolu'daki ilk ve tek AB uyumlu çiftlik olma hakkını elde etti. AB Uyum Belgesi Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe tarafından Şirikçi ailesinden Hacı Ahmet Şirikçi'ye verildi.

KOKTEYL DÜZENLENDİ

Uyum belgesi alması nedeniyle, çiftlikte kokteyl düzenlendi. Vali Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Borsa Başkanı A. Duran Balsuyu, TSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz ile işadamlarının katıldığı kokteylde konuşan Doru Çiftliği'nin sahibi Ahmet Kamil Şirikçi, çiftliğin bitkisel ve hayvansal üretim olmak üzere 2 bölümden oluştuğunu söyledi. Bitkisel üretimdeki faaliyetlerinin 1986'dan bu yana devam ettiğini aktaran Şirikçi, "Şu an bitkisel üretimde hayvansal üretimimizin kaba yem ihtiyacı için bin 500 dekarda çift ürünle 3 bin dekar arazide pulluk altı ekim yapılmaktadır. Bu bölümde ekimden hasada, hasattan paketlemeye kadar müteahhit kullanmadan kendi imkanlarımızla üretim yapmaktayız" diye konuştu.

TİTİZ ÇALIŞMA
Hayvan çiftliğinin 170 dekar alan üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Şirikçi, halen 600 yüzü sağmal olmak üzere bin 800 canlı hayvan kapasitesine sahip olduklarını belirtti. Ahmet Kamil Şirikçi, yeni yatırımla birlikte canlı hayvan kapasitesinin 2 bin 200'e çıkacağını ve yaptıkları titiz ve gayretli çalışmalarla çiftliğin AB uyumlu çiftlik haklarını elde ettiğini anlatarak şunları söyledi:

ARİ POPÜLâSYON
"2011'de çiftliğimize damızlık düveleri getirdiğimizde ilk hedefimiz ari çiftlik olmaktı. Çok şükür bu süreci başarıyla tamamladık ve şimdi AB uyumlu çiftlik olmayı başardık. Şu anda Anadolu'nun ilk ve tek AB uyumlu çiftliği olma hakkını kazanmış bulunmaktayız. AB uyumlu çiftlik öncelikle tüm canlı popülâsyonun hastalıktan ari olması demektir. En hijyenik koşullarda en temiz en kaliteli sütü üretmek demektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'nun AB uyumlu tek çiftliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN