Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SIRRIBERK ARSLAN: WC' si olmayan kent

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Başlığa bakıp 'adama bak yazacak başka şey yokmuş gibi' diyenlere azıcık sabır, Kahramanmaraş dışından olan okuyucularımıza da 'dikkat lütfen' diyorum.
Önceki gün şehrin en orta yeri Valilik önünde randevulaştığım kişiyi beklerken üniversite çağındaki kızı ve eşi ile yaklaşan beyefendi, "Özür dilerim, yabancıyız, en yakındaki umumi WC nerede acaba, bayan kullanacak" diye sordu.
Kentin orta yerini karış, karış gözümün önüne getirip beyefendiye "Kusura bakmayın, mega projeleri hayata geçirmekten onu yapmayı akıl edemedik. WC'miz yok" dedim utanarak.
Sonra hemen 10 metre uzaklıkta olan ofisimin anahtarını uzatarak "Lütfen buyurun ofiste kimse yok.
Giderken anahtarı iş hanı girişindeki görevliye verin"
diye ayıbımızı örtmeye çalıştım.
Adamcağız daha ağzını açmadan eşi ile kızı "Çok teşekkür ederiz" deyip, anahtarı alarak koşar adım ofisin yolunu tuttu.
Bir kentte hayatı kolaylaştırmak ve yaşanabilir bir ortam sunmak için temizlik hizmeti kadar umumi tuvaletin de ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerek. Bir kentte umumi tuvaletlerin varlığı o kentin medeniyet ölçüsünü de gösterir bana göre.
Feshane'de milyonları harcayıp İstanbullulara Kahramanmaraş'ı görmeye, mumbarını, dolmasını, sarmasını yemeye davet edenler söyler misiniz bana, Allah aşkına bırakın yabancıyı, bu şehrin neyine yerli turist gelecek?
Lütfen bana çok değil bir tek şey söyleyin.
Bu şehirde inanç turizmi desen yok, sağlık turizmi desen hiç yok. İki tane cilalanan cami duvarına bakmaya mı gelecek insanlar?
Her şeyden önemlisi dışarıdan gelenlerin zorunlu ihtiyaçlarını gidereceği umumi tuvaleti yok.
Hadi söyleyin Feshaneciler, şehrimize gelecek tur otobüsleri nereye pak edecek? O otobüsten inenler ilk olarak bakacakları yer WC olacak. Peki var mı? O baba, anne ve kızı Niğde'den gelmişler üniversite kaydı için. İşlerini bitirip dönerken bana telefon açıp teşekkür ettiler. Herkes bu aile kadar şanslı olmayacaktır.
O yüzden Kahramanmaraş'a yolu düşecek olanlar aman dikkat!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SIRRIBERK ARSLAN: WC' si olmayan kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN