Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tünel Hatay'a hayat verecek

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Amanos Dağları'nın delinmesiyle yapılacak olan Hassa Tünel Projesi'nin ekonomiye çarpan etkisi yapacağını kaydetti. Vali Lekesiz; "Bu proje Hatay'ın komşuları olan, sadece Kilis'i, Gaziantep'i, Kahramanmaraş'ı değil, Adıyaman ve Şanlıurfaya kadar olan çok geniş bir coğrafyayı heyecanlandıran bir proje" dedi.

TAŞIMA MALİYETİ

Bu projenin çok geniş bir coğrafyayı heyecanlandıran bir çalışma olduğuna dikkat çeken Lekesiz, şöyle devam etti; "Bu iller de bizim kadar bu projenin bir an evvel bitmesini iple çekiyorlar. Çünkü yüzlerce, binlerce kamyon yükü buradan limana ulaştırıp, ulusal ve uluslararası pazarlara açılmayı hedefleyen sanayici, üretici, her bir seferde gidiş geliş kimi 150 kilometre, kimi 120 kilometre tasarruf ettiği zaman yıllık taşıma maliyeti düşecek."

ANTAKYA TÜCCARI

ATSO Başkanı Hikmet Çinçinde Hatay'ın Türkiye için çok önemli ve çok büyük bir ekonomi olduğunu belirterek, "Ama körfez ile Antakya yöresi ekonomisi farklılıklar gösteriyor. Körfezde daha çok ağır sanayi bulunurken, Antakya ve yöresinde daha çok hizmet sektöründe yoğunlaşmış ve gelişmiş. Antakya tüccarı çok cesurdur. Dünyada ilk açılan pazarlarına ilk ulaşanlar genellikle Antakyalılardır. Birçok yerde Antakyalılar var. Tarihten gelen bir genetikle al sat, yap sata endekslenmişiz üretmeyi maalesef sevmemişiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tünel Hatay'a hayat verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN