Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin'in çehresi yatırımla değişti

Mehmet Beşir Ayanoğlu'nun başkanlığındaki Mardin Belediyesi, son 4 yılda 17 dev çalışmaya imza attı. Kapsamlı projelerle, Mardin bambaşka bir kent oldu

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Mardin Belediyesi son 4 yılda, birçok şehirde ancak 35-40 yıla sığdırılabilen 17 büyük proje ve çalışmayı gerçekleştirdi. Ulaşımdan altyapıya, turizmden içme suyuna, parklardan spor tesislerine kadar farklı alanlardaki yatırım ve projeler, Mardin'i modern ve yaşam standartları yüksek bir şehir haline getirdi. Mehmet Beşir Ayanoğlu yönetimindeki Mardin Belediyesi'nin attığı adımlar, yıllardır kangren haline gelmiş birçok sorunu da giderdi.

ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Bu projelerden biri Katı Atık Depolama ve Berterafı Tesisleri oldu. 30 yıllık çöpü depolayacak kapasitesi olan tesisler, en büyük çevre yatırımı. Diğer yandan SİT alanı altyapı çalışmalarıyla 120 kilometre su ve kanalizasyon borusu döşendi. Mardin Belediyesi, Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında ise kadar 140'a yakın bina veya eklentiyi yıktı, 700'ünü yıkacak. Ev sahiplerine TOKİ'nin yapacağı bin 423 konuttan verilecek. 350 hayvan kesim kapasiteli bir mezbahane yapıldı. Bir başka önemli proje ise 17 dönüm üzerine kurulan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi oldu. Spora önem veren Başkan Mehmet Beşir Ayanoğlu, Yenişehir Mahallesi'nde basketbol, Diyarbakırkapı Mahallesi'nde ise futbol sahası kurdu. İtfaiye yeni bir binaya kavuşturuldu. Şefkat Eli Derneği için de yeni Toplumsal Gelişim Merkezi hizmet binası yapıldı. Babusor Taziye Evi, Babusor Kadın Mahalle Konağı gibi yatırımlar da Mardinlilerin aldığı hizmetlerin kalitesinin artırılması için gerçekleştirildi. Öte yandan belediye işçilerinin 25 yıllık toplam 27 milyon lira alacağı ödendi.

EKSİKLER GİDERİLDİ

Mardin'in ilk otogarı ise tamamlanma aşamasına geldi. Belediye son 4 yılda toplam 100 bin metrekare alanda, 11 parkı tamamladı. Yerleşim yerlerinde toplam 75 kilometre uzunluğunda su ve kanalizasyon çalışması yapılırken, 24 mahalede 550 bin metrekare, ortalama 70 kilometre uzunluğunda kilitli parke taşı döşendi. Akıllı Kent Sistemi (AKOS), 1'inci Cadde altyapısı, Belediye Araç Parkı ve kalenin boşaltılıp turizme kavuşturulması da Mardin Belediyesi'nin diğer önemli işleri oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'in çehresi yatırımla değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN