Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Üniversitenizi bağrınıza basın'

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, 40 yıldır olduğu gibi Adanalıların üniversite ve öğrencilerini kucaklamasını istedi. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da 'Bağrınıza basın' dedi

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Çukurova Üniversitesi'nde 2013-2014 akademik yılı Mithat Özsan Anfisi'nde düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adanalılara "40 yıldır olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimizi kucaklayacağınız için şükranlarımızı sunuyoruz" diye seslendi. Vali Hüseyin Avni Coş da "Adana'nın akademisyen ve öğrencileri bağrına basan bir kent olduğu algısını yerleştirelim" dedi.

PROF. ÖZSAN'A VEFA

Törenin açılışında önce kürsüye Kurucu Rektör Prof. Dr. Mithat Özsan davet edildi. Ayakta alkışlanan Prof. Dr. Özsan, yaptığı kısa konuşmada "Ben 87 yaşındayım. Duygusallığa gelemeyeceğimizi hesap edin" dedi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ise okulun mevcut durumu ve gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Kibar, 16 fakülte, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar, 3 enstitü ve 29 araştırma ve uygulama merkezi, 2 bin 65 kişilik akademik kadroyla 46 bin 696 öğrenciye eğitim verdiklerini söyledi.

HAYATA YANSITIN

Vali Hüseyin Avni Coş da konuşmasında Adanalıların üniversiteye daha fazla sahip çıkmasını istedi. Coş, "Bu coğrafyadaki 2,5 milyon insanın, ilim adamlarına, öğrencilere özel sevgi ve saygı göstermesi lazım. Bunu günlük hayatta da göstermeli. Yani bir kalemi 5 liraya satıyorsa, öğrenci ya da öğretim üyesine 4 liraya verebilmeli. Ev kiralıyorsa öğrencileri ya da öğretim üyelerini tercih edilebilmeli. Adana'nın akademisyen ve öğrencileri bağrına basan bir kent olduğu algısını yerleştirmeliyiz" dedi.

GÜZEL İNSANLARLA BULUŞACAKLAR
Rektör Prof. Dr. Kibar konuşmasında, Adanalıların üniversiteye daha fazla sahip çıkması çağrısında da bulundu. Prof. Dr. Kibar, "Çukurova Üniversitesi'ni seçen öğrenci, Adana'yı seçer. Adana'yı seçen, Adana halkını seçer. Bu nedenle Çukurova Üniversitesi'ne gelen öğrencimiz, bu güzel şehrin siz güzel insanlarıyla buluşacak. Kırk yıldır yaptığınız gibi bu yıl da ailelerinden koparak aramıza katılan öğrencilerimizi kucaklayacağınız için hepinize şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

"OLUMSUZLUKTA PAYINIZ VAR"
Adana'nın dünya kenti olma isteğinde en büyük gücünün Çukurova Üniversitesi olduğunu kaydeden Vali Coş, öte yandan üniversitenin olumsuzuklarda da sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı. Coş, "Adana'da 3 bin civarı çıkmaz ve standart sokak var. Mevcut yapıların yüzde 60'tan fazlası imara aykırı. Böyle bir şehirleşme oluyorsa ve 40 yıldır burada bir üniversite varsa, dolaylı olarak üniversitenin de sorumluluğu olmalı" dedi. Tören, müzik dinletisiyle devam etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Üniversitenizi bağrınıza basın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN