Çocukları denizle ODTÜ tanıştırıyor

Giriş Tarihi: 16.10.2013
Deniz sevgisini ve çevre koruma farkındalığını artırmak için çalışan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, "Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum II" başlıklı proje yürütüyor. Çocuklara yönelik projenin ikinci ayağı, Mersin Marina Deniz Bilimleri Şenliği ile sona erdi. Etkinlik kapsamında yoğun insan kaynaklı baskılar altında nesilleri tükenme tehlikesi altında olan deniz canlılarının yaşam hikayelerini öğrenen katılımcılar çevreye duyarlı bireyler olarak günlük hayatta bu baskıları azaltarak deniz canlılarını korumak için neler yapabileceklerini öğrendi.

SU ALTI FOTOĞRAFLARI

TRT su altı fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan'ın katkıları ile geliştirilen koruma altındaki altı türün resimlerinden oluşan dev puzzle yarışması ile etkinlikte eğlenceli saatler yaşandı. Birbirinden ilginç sualtı canlılarının Tahsin Ceylan objektifi ile görsel şölene dönüştüğü sualtı fotoğraf sergisi ile öğrenciler sualtı dünyasını yakından tanıma şansı buldu. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın projeye verdiği önem ve destek sayesinde katılımcılar denizlerimizin sürdürülebilir yönetimi için büyük öneme sahip koruma ve kontrol çalışmaları hakkında bilgi edindi.

GEMİYE ÇIKTILAR

Etkinlikle eşzamanlı olarak Mersin Marina limanına demirleyen ve Türkiye denizlerinde 30 yıldır ileri düzeyde bilimsel araştırmalar gerçekleştiren ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne ait Bilim II araştırma gemisi de ziyarete açıldı. Bir deniz bilimcinin hayatında önemli yeri olan araştırma seferleri atmosferine tanık olan öğrenciler, deniz araştırmalarının nasıl gerçekleştiğini de yerinde öğrendi. Bu yıl ikinci kez düzenlenen proje kapsamında toplamda 500'den fazla öğrenci çevresel farkındalık ve koruma eğitimi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukları denizle ODTÜ tanıştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN