Çukurova geleceğini tarım sektöründe aramalı

Çukurova SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, "Çukurova'nın topyekün kalkınması için tarım sektörüne yönelmesi gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) ve Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Çukurova Bölgesi'nin geleceğini tarım sektöründe araması gerektiğini söyledi. Tüm dünyada gıdaya erişimin güçleştiği günümüzde tarımın en önemli ve stratejik konuma sahip sektör olduğunu vurgulayan Sönmez, "Dünyada Çukurova'nın topyekün kalkınması için tarım sektörüne ve verimli tarım arazilerine önem vermemiz gerekiyor. Dünyanın birçok ülkesi tarım topraklarında yabancı imtiyazına karşı çıkarken Türkiye'de verimli tarım arazilerinin yabancılara satılması doğru değildir" dedi.

DURUM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Sadece Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölgesi'nde İsrailliler'in aldığı taşınmaz yüzölçümünün son verilere göre 450 bin dönüm civarında olduğunu kaydeden Sönmez, "Gıda güvenliğini ön planda tutan, suyun kontrolünü elinde bulundurmak isteyen ülkeler kendi ülkelerinde toprak satışını izin vermediği gibi gelişmekte olan bölgelerde toprak satın almaya devam ediyor. Ülkemizin bu durumu yeniden gözden geçirmesi ve özellikle Çukurova'yı 'Tarım İhtisas Sanayi Bölgesi' ilan etmesi gerekiyor" diye konuştu.

ANA GÜNDEM OLMALI

Türkiye'nin ve Çukurova Bölgesi'nin en önemli gündem maddesinin tarım sektörü olmasının önemine değinen Sönmez, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin son raporunun pamukta itha- latın arttığını, pamuk ekim alanlarının azaldığını gösterdiğini vurguladı. Çukurova'nın geçmiş yıllarda pamuk diyarı olarak anıldığını ancak verimde yüzde 62 artış olmasına rağmen ekim alanlarının 1990'lı yıllardan günümüze kadar yüzde 36 oranında daraldığını ifade eden Sönmez, ABD'li pamuk üreticisinin Türk çiftçisinden yüzde 17.2 daha az masraf yaptığını, teşviklerin de Türkiye'dekinden daha fazla olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova geleceğini tarım sektöründe aramalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN