Mehmet BONCUK: Emlak piyasası

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Gaziantep'te son yıllarda müthiş bir şekilde artan emlak fiyatlarına akıl sır erdirmek mümkün olmuyor.
Diğer illerle inşaat maliyetleri aynı olmasına rağmen bölgede en yüksek fiyata konut satılmasını merkezde yaşanan arsa sıkıntısına bağlayanlar şehir dışındaki bölgelerde artan fiyatları ise "marka değeri"nin yükselmesine bağlıyor.
İyi de Adana'nın, Mersin'in ve son yıllarda büyük sıçrama yapan Şanlıurfa'nın marka değeri yok mu? Malum, Urfa'da GAP ile birlikte ciddi bir zenginleşme ve para artışı oldu. Orada bile bu kadar artış yok.
Bugün Gaziantep'te sıradan bir dairenin parasıyla Adana ve Mersin'de iki, hatta üç daire alınabilecek kadar fiyatlar uçmuş.
Haydi bir kısmı merkezde arsa yokluğuna bağlansın ya diğeri?
Orası ise tam bir muamma; herkes kendince yorumluyor ama hiçbiri tam olarak işi anlatamıyor.
Bir kaç yıldır merkezde inşaat yapılacak arsa bulmakta zorluk çeken inşaatçılar maliyetlerin buna bağlı olarak arttığını dile getirerek yerel yönetimleri yeni imar alanları açmamayla suçluyordu.
Bu arada uzun zamandır konuşulan İbrahimli 2 bölgesi de imara açıldı. Ancak sorunu bitirecek gibi değil, fiyatlar habire artmaya devam ediyor.
Tabi bu durum müteahhitler ile bir büyük yatırımcının işine yarıyor.
Daha düne kadar arsa fiyatları nedeniyle ağlayan müteahhitler bugün köşe olmuş durumda; birileri de ellerinde ne varsa konuta yatırıyor, yetmiyor bankadan kredi çekip arsa, ev ne bulursa alıyor. "Nasıl olsa üç beş ay içinde banka faizini amorti eder" düşüncesi o kadar yaygın ki...
Piyasada üretilen konutların büyük bölümünü böyle alanlar varsa da diğer bölümünü alanlar da "Ya daha çok artarsa" düşüncesiyle alelacele alan garibanlar...
Daha çok para vermemek adına değerinin iki katına aldığı daire yarın öbür gün elinde patladığında ise ne olacağı bellisiz. Bu tür spekülatif konularda zarar gören, hatta batan küçük yatırımcı oluyor çünkü.
Çare mi?
İmkan varsa almamak, yoksa belediyelerin ve TOKİ'nin yaptığı nispeten daha uygun fiyatlı olanları tercih etmek. Yoksa "kiradan kurtulayım" derken eldeki tüm paradan olmak, üstüne yığınla faizli borcun altında girmek gibi bir felaket de olabilir maazallah!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet BONCUK: Emlak piyasası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN