Melih ABİ: GAZDAŞ'tan garaj tapusu açıklaması

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'ten GAZDAŞ ile ilgili okurumuzun şikayetini köşeme taşımıştım.
GAZDAŞ Bölge Müdürü Muzaffer Yalçın bu konuda bir açıklama yaptı.
Yalçın şöyle dedi: "GAZDAŞ olarak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 24 Şubat 2006 tarihinde Gaziantep, Kilis ve Nizip şehirlerinde doğal gaz dağıtım faaliyetinde bulunmak üzere yetkilendirildik.
Gaziantep'te binaların inşaat ruhsatlarında garaj olarak gösterilen birimlerin, yüklenici firmalar tarafından daha sonra 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 37. maddesine aykırı olarak konuta çevrilerek satıldığını ve daire sahiplerine mesken tapusu yerine garaj tapusunun verildiğini veya yapı ruhsatına aykırı olarak kat inşaatı yapılarak, bu katlardaki dairelerin de garaj tapusu verilerek satıldığını tespit ettik.
Çözüm için ilgili kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunduk.
İlgili merciler; yapı ruhsatında garaj, sığınak, çatı vb. olarak belirtilen, ancak konut veya iş yeri olarak kullanılan yerlere mesken aboneliğinin verilmesinin ilgili mevzuatta yer almadığını, sadece hukuken mesken olarak kabul edilen yerlere bireysel doğal gaz aboneliğinin yapılabileceğini ifade ettiler.
Belediyelerle yaptığımız görüşmelerde, garaj olarak belirtilen bir yerin hukuken mesken olarak değerlendirilemeyeceği ortaya çıktı.
Söz konusu maddenin yürürlüğe girdiği 12 Ekim 2004 tarihine kadarki dönemde inşa edilen ve yasaya aykırılık taşıyan binalara elektrik ve su verilmesi için özel bir düzenleme bulunduğunu, ancak ne yazık ki bu düzenlemenin doğal gazı kapsamadığını ve garaj tapulu yerlere doğal gaz verilmesi için bu konuya özel bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini tespit ettik.
Gerekli yasal düzenlemenin yapılması için konuyu ilgili belediyelerimize, bölge milletvekillerimize Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, TBMM Enerji Komisyonu'na ilettik ve bu kurumlar nezdinde pek çok temaslarda bulunduk.
Ne yazık ki imar affı olarak algılanacağı kaygısıyla garaj tapulu dairelerin mesken olarak tescil edilmesi, dolayısıyla doğal gaz verilebilmesi yönünde bir yasal zemin oluşturamadık.
İmara aykırı bu yapılaşmanın yarattığı sonuçlar ve geldiğimiz noktada garaj tapulu daireler için olumlu bir sonuç elde edememek vatandaşlarımız kadar bizleri de çok üzmüştür.
Çabalarımızı ve yaşadığımız üzüntüyü vatandaşlarımızın da bilmesini ve bizi anlayışla karşılamasını çok önemsiyoruz"
Biz de GAZDAŞ yetkililerine duyarlı yaklaşımları nedeniyle teşekkür ederiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melih ABİ: GAZDAŞ'tan garaj tapusu açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN