Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narenciye ihracatında yüzde 10 artış umudu

Türkiye'nin 2013 narenciye ihracatının, 2012'ye göre yüzde 10'luk artışla tamamlanması ve 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, yaş sebze meyve ihracatının bel kemiği olarak görülen Rusya Pokrovsky halinin kapatılmasına rağmen narenciye ihracatında yılsonunda yüzde 10 artış beklediklerini söyledi. Türkiye yaş meyve sebze sektörü içerisindeki en önemli ürün grubu olan narenciyenin sezona olumlu beklentilerle başladığını kaydeden Ali Kavak, "Ocak- Kasım 2013 dönemin'de geçen yılın aynı dönemine kıyasla hem miktarda hem de değerde aynı kalınmıştır. 2013 yılsonu itibariyle ise narenciye ihracatının yüzde 10'luk artışla 1 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir" diye konuştu.

REKOLTE YÜKSELİYOR
Ali Kavak, 2013 rekoltesinde limonda yüzde 40, diğer narenciye ürünlerinde ise yüzde 20 ile 30 arasında bir artış beklediklerini belirtti. Türkiye narenciye rekoltesinde Mersin'in önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Kavak, 2012 yılı narenciye üretim verilerine göre Mersin'in 825 bin 279 ton ile Türkiye'nin 3,4 milyon tonluk narenciye üretiminin yüzde 24'ünü oluşturduğunu kaydetti.

SOĞUK ZİNCİRE GEÇİŞ
Narenciye ürünlerinin çabuk bozulabilir olduğunu vurgulayan Kavak, bu nedenle ürünlerin nihai varış noktasına en iyi muhafaza koşullarında iletilmesi gerektiğini söyledi. Tarladan tüketiciye kadar ürünlerin raf ömrünü korumak ve uzatmak için Türkiye'den yapılan tüm yaş meyve-sebze ihracatında ilerleyen dönemlerde soğuk zincir taşımacılığına geçişin planlandığını bildiren Kavak, sektörün ne derece hazır olup olmadığını görmek amacıyla profesyonel bir fizibilite çalışması hazırladıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciye ihracatında yüzde 10 artış umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN