Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytin dalda kurudu kaldı

Kuraklık sıkıntısı yaşayan Mersin'in Silifke ilçesinde zeytin rekoltesinde büyük düşüş var. Zeytinler dalında kurumaya başladı

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Mersin'in Silifke ilçesinde yağmur yağmaması ve uzun süredir devam eden kuraklık, zeytin rekoltesinde büyük düşüşe neden oldu. Kuraklıkla birlikte devam eden hava sıcaklığı da zeytin ağaçlarında önemli ölçüde maddi zararlar oluşturdu. Kuraklık nedeniyle suyu çekilen ve yeterince beslenemeyen gemlik ve ayvalık cinsi zeytinler, ağaç dallarında kurumaya başladı.

HASAT DEVAM EDİYOR

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Keben, Sabak, Gündüzler, Nuru, İmambekirli, Pelitpınarı, Gökbelen, Evkafçiftliği, Yenisu, Örenköy, Kargıcak, İmamlı, Demirçili, Işıklı köyleri ile Arkum, Atayurt, Akdere, Yeşilovacık beldeleri ve Kabasakallı mahallelerindeki yaklaşık 30 bin dönüm arazide zeytin üretiminin yapıldığını ve bu üretimde kuraklık dolayısıyla büyük düşüş yaşandığını açıkladı. Zeytin hasadının ocak ayına kadar devam edeceğini ifade eden Can, hasat edilecek zeytinin 7 bin tonunun sofralık, 18 bin tonunun da yağlık olacağını belirtti.

VERİM YÜZDE 40 DÜZEYİNDE
İlçede zeytin üretim alanının her geçen yıl arttığını vurgulayan Can, yöre için zeytinciliğin uygun olduğunu ve alternatif bir seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Mahire Can, "Hububatla başlayan hasat sezonunda üzümde, mısır ve diğer sebzelerde olduğu gibi zeytinde de verim kaybı mevcut. Arazilerde görüştüğümüz üreticiler, zeytin alımı yapan tüccarlar, ürünün veriminde üçte bir oranında düşüş olduğunu ifade ediyor. Bazı bölgelerde yüzde 40'lara varan düşüş gözlendiği dile getiriliyor. Fiyatlar geçen yıla göre biraz iyi ancak, verim düşük olduktan sonra fiyatın iyi olması bir anlam ifade etmiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytin dalda kurudu kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN