Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atmacalar pusuya yattı

İç savaşın sürdüğü Suriye sınırında konuşlu hudut karakollarında görevli Mehmetçik, kaçakçılara aman vermiyor

Giriş Tarihi: 8.1.2014
20'nci Zırhlı Tugay'a bağlı "Atmaca Alayı"nda görevli Mehmetçik, gelişmiş termal kamera, gece görüş dürbünü ve silahlarla vatan topraklarının güvenliğini sağlıyor. Suriye sınırı boyunca uzanan hudut karakollarındaki askerler, yasa dışı sınır geçişleri, kaçakçılık ve hudut olaylarına karşı 24 saat boyunca mücadele ediyor.

'SINIR NAMUSTUR'
Ceylanpınar ilçesindeki 3'üncü Hudut Alayına bağlı Cenkeser Hudut Karakolunda görev yapan askerler, gözünü bir an olsun sınırdan ayırmıyor. "Sınır namustur" düsturuyla 24 saat esasına göre görev yapan Mehmetçik, dünyanın en gelişmiş termal kamera, gece görüş dürbünleri ve silahlarla vatan topraklarının güvenliğini sağlıyor. Hudut Birlikleri, "Kobra" adı verilen zırhlı araçlarla kaçakçılık ve yasa dışı sınır geçişlerine karşı mücadele ediyor. Karakollardaki merkez kulelerin yanı sıra sınır boyunca yer alan mevzilerde nöbet tutan askerler sınırı sürekli kontrol ediyor.

TATBİKATLAR DÜZENLENİYOR
Gündüz dürbünler, gece termal kamera ve gece görüş dürbünleriyle sınır hattını gözetleyen Mehmetçik, yaşanan olumsuzlukları telsizle karakol komutanına bildiriyor. Verilen alarmın ardından "ani müdahale mangası"nda görev yapan askerler, birkaç dakika içinde teçhizatlarını kuşanıp araçlarına binerek, hızla belirtilen noktaya intikal ediyor. Sınırdaki kaçakçılık olaylarına karşı sürekli teyakkuzda olan askerler, zaman zaman bu konuda eğitimler yaparak zinde kalıyor. Sınır güvenliğini sağlayan askerlerin hareket kabiliyetini artırmak için tatbikatlar düzenleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atmacalar pusuya yattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN