Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maraşlı Ayşe erkek olacak

Kahramanmaraşlı 29 yaşındaki Ayşe Ömer, cinsiyet değiştirip erkek olmak ve Deniz adını almak için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Çocukluğundan bu yana kendini erkek gibi hisseden Kahramanmaraşlı 29 yaşındaki Ayşe Ömer, cinsiyet değişikliğinin olması ve mavi nüfus cüzdanı almak için mahkemeye başvurdu. Ayşe Ömer, cinsiyet değiştirip 'Deniz' adını almak istiyor.

AİLENİN EN KÜÇÜĞÜ

Kahramanmaraşlı Durdu-Döne Ömer çiftinin 4'ü kız 6 çocuğunun en küçüğü olan ortaokul mezunu Ayşe Ömer, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dava dilekçesinde "Ben 29 yaşında genç bir kızım ama psikolojik ve hormonal dengeler bakımından daha çok erkeksi davranışlar göstermekteyim. Tamamen kendimi erkek gibi hissediyorum ve cinsiyetimi değiştirmek istiyorum. Bu nedenlerle cinsiyet durumumun nüfus kayıtları ile uyumlu olmadığını beyanla, nüfus kaydındaki cinsiyetinin erkek, adının da Deniz olarak düzeltilmesini, operasyon için tarafıma izin verilmesini talep etmek üzere iş bu davayı açma zorunluluğu doğmuştur" dedi. Yaşadığı köyde ve çevresinde herkesin kendisini bir genç kız gibi değil bir delikanlı gibi gördüğünü söyleyen Ayşe Ömer, SABAH'a şöyle konuştu: "Çok küçük yaşlardan beri hiç kız elbisesi giymedim. Okuldaki arkadaşlarım bile erkekti. Hiç bir zaman kendimi kız olarak hissetmedim. Bu yüzden öncelikle mavi nüfus cüzdanı almak istiyorum. Bu kişisel bir tercih değil. Ben kız olarak dünyaya gelmişim ama kendimi hiç ama hiç bir kız gibi hissetmiyorum. Bu yüzden kızların yaşadığı özen günleri bile yaşamıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maraşlı Ayşe erkek olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN