Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyüleyen sergi

Gaziantep'te, farklı yüzyıllarda yazılmış 99 el yazması Kuran-ı Kerim'in yer aldığı "Mukaddes Miras" sergisi izleyenleri büyüledi

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) işbirliğiyle, kültür merkezine dönüştürülen eski havra binasında açılan ve 99 el yazması mushafın bulunduğu "Mukaddes Miras" sergisi heyecan uyandırdı. Sergideki el yazmalarını hayranlıkla izleyen ziyaretçiler eserlere büyük ilgi gösterdi.

FARKLI DÖNEMLERDEN
Özel koleksiyonlardan seçilmiş 99 elyazması Mushaf-ı Şerif'in bulunduğu Mukaddes Miras Sergisi, farklı coğrafya ve hat ekolleriyle, tarihin farklı dönemlerine ait elyazması Mushafların yer alması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Sanat danışmanlığını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan'ın yaptığı sergi, Kuzey Afrika'dan Çin'e, Hindistan'dan Moğolistan'a bütün İslâm coğrafyasında kaleme alınmış, birçoğu özel koleksiyondan seçilen Mushaflardan olduğu için geniş kitlelere hitap ediyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz eski bir havra olan binada Kuran-ı Kerim sergisi açılmasının dikkat çekici olduğunu belirterek, "Kuran, susan ama çok şey anlatan özelliğiyle, alimlerin dilinden ve hattatların hattından yaşamımıza ışık tutuyor" dedi. Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Anadolu topraklarının İslam ile tanıştıktan sonra özünü bulduğunu söyledi.

İNSANLIĞI AYDINLATACAK
Serginin açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kuran-ı Kerim'in anlam olarak mucizesinin kıyamete kadar devam edeceğini belirterek, Kuran'ı anlayarak okumanın önemine dikkat çekti. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise sergide 9'uncu yüzyıldan 19'uncu yüzyıla kadar olan dönemde parşömen, kâğıt ve bez üzerine yazılmış Kuran-ı Kerim mushaflarının yer aldığını belirtti. Prof. Dr. Yavuz, "Evrensel bir miras olan Kuran, insanlığı aydınlatmaya devam edecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüleyen sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN