Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdemli'de yetişen 6 turunçgil tescillendi

Giriş Tarihi: 4.3.2014

Mersin'in Erdemli ilçesinde yetiştirilen 6 çeşit turunçgil tescillendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohum Tescil Sertifikasyon Müdürlüğü, Mersin'in Erdemli ilçesine özgü 4 limon ve 2 mandalina türünü tescilledi. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş "Köylülerimiz için önem taşıyan 6 çeşit ürünün tescillenmesiyle turunçgile marka değeri kazandırılması yolunda önemli bir adım atılmış oldu" dedi.

ÜRÜNLERİN ÖNÜ AÇILDI
Dr. Keleş, bu konuda daha önce girişimde bulunduklarını belirterek, tescil işleminin gerçekleşmesine sevindiklerini söyledi. Dr. Keleş, ihraç edilen ancak marka tescili yapılamadığı için yeterli rekabet gücü bulamayan ürünlerden "lamas, kütdikenli (Erdemli 33), yediveren, interdonato" limon çeşitlerinin, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescili yapılarak hem Türkiye'de hem dünyada bir marka ürün haline gelmesinin önünün açıldığını kaydetti.

İKİ CİNS ÖN PLANDA
Son yıllarda Türkiye'nin turunçgil ihracatına bakıldığında mandalinanın da önemli ihracat kalemlerinin başında yer aldığına dikkati çeken Keleş, bunlardan da "klemantin" ve "satsuma" mandalinasının ön plana çıktığını söyledi. Klemantin mandalinasında geliştirilen çeşide "Toros kırmızısı", satsumanın ise olgunlukta meyve kabuğunun sarıya dönmesinden dolayı da "sarıca" olarak tescil ettirildiğini dile getiren Dr. Keleş, bu sayede üreticinin gelirinin de artacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdemli'de yetişen 6 turunçgil tescillendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN