Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi binada ölüm kokuyor

Giriş Tarihi: 4.3.2014

Tepebağ Mahallesi'nde bulunan tarihi Tepebağ Lisesi'nin doğu ve batısında bulunan binalar tehlike saçıyor. Lise öğrencileri ve yoldan geçenler risk altında

Adana'da 1880 yılında yapılan ve Amerikan Kız Koleji adıyla öğretime açılan şimdiki Tepebağ Anadolu Lisesi'nin doğu ve batısında bulunan tarihi bina dökülmeye başladı. Binanın önünden ve arkasını çeviren yoldan her gün binlerce insan ve araç geçiyor. Anıt eser konumunda okul binasının restorasyonunun bugüne kadar bir türlü yapılmamasına muhtar Mehmet Demir ile bölgede yaşayan vatandaşlar, "İlle birisinin can vermesi mi gerekiyor? Hem tarih yok oluyor, hem de insanlar can korkusu içinde yoldan geçiyor. Lütfen buraya bir el atılsın" diyerek tepki gösteriyor.

KADERİNE TERK EDİLDİ
Şu anda Tepebağ Anadolu Lisesi olarak eğitim hayatına devam eden okul, 1880 yılında Amerikan misyonerleri tarafından kurulan bir vakıf aracılığıyla Hristiyanlık esaslarına dayalı Amerikan Kız Koleji adıyla öğretime açılmıştı. Adana'da 1998 yılında meydana gelen deprem de hasar gören binanın doğu ve batı bölümündeki derslikler eğitim ve öğretime kapatılınca bina kaderine terk edildi. Sıvaları döküldü, bazı iç duvarları yıkıldı.

3 KİŞİ YARALANDI

Tepebağ Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencileri tehlikeden korumak için araya bir koruma duvarı yaptırıldı. Okulun bahçesine bitişik olan ve her an yıkılmaya yüz tutmuş eski yapılar yüzünden öğrenciler tedirgin durumda. Teneffüslerde bahçeye çıkan öğrenciler korku içinde dolaşırken, yoldan geçen araçlar da yıkılmaya yüz tutmuş binalardan kopan parçalarla hasar görüyor. Geçtiğimiz eylül ayında yoldan geçen üç kişi binadan düşen sıva parçaları ile yaralanmıştı.

BİRİSİ Mİ ÖLMELİ?
Anıt bina kapsamında olan yapıların restorasyonu için yıllardan beri yapılan çalışmalardan ise bugüne kadar bir sonuç alınamadı. Konuyu a Adana Büyükşehir Belediyesi yetkililerine defalarca bildirmesine rağmen bir sonuç alamadığını söyleyen Tepebağ Mahallesi Muhtarı Mehmet Demir, "Belediye yetkilileri, okula ilgili tasarrufların Adana Valiliğine geçtiğini söyledi. Yaralanma ve ölüm riski çok yüksek. Bina parça parça yıkılıyor. Restorasyonun başlaması için ille birisinin ölmesi mi lazım?" dedi.

MAHALLELİ DE DERTLİ
Tarihi anıt binanın yakınlarında oturan ve her gün aynı yerden geçmek zorunda kalan mahalleli de felaketin göz göre göre geldiğine dikkat çekiyor. Vatandaş olarak dönemin Valisi İlhan Atış'a konuyla ilgili müracaat ettiğini söyleyen Fuat Kilecioğlu, "İlgileneceği söylendi ama sözler yerine getirilmedi. Bina yıkılıyor. Çevresi pislik içinde. Tarihe saygı yok. Bu bina başka ülkede olsa gözleri gibi bakarlardı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi binada ölüm kokuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN