Serbest Bölge ticaret hacmi yüzde 7 düştü

Giriş Tarihi: 7.3.2014

Mersin Serbest Bölgesi'nde ticaret hacminin 2013'te önceki yıla göre yüzde 7 oranında azaldığı bildirildi

Mersin Serbest Bölgesi'nde ticaret hacmi 2013 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında düşüş gösterdi. Bölgede firmaların performansı açısından üretim faaliyetlerinin 2013 yılında bir önceki yıla göre aynı paralelde seyrettiğini anlatan Mersin Serbest Bölge İşleticisi A.Ş (MESBAŞ) Genel Müdürü Edvar Mum, daha çok transit ürünlerin ticaretinde meydana gelen düşüş sebebiyle 2013 yılı ticaret hacminin azaldığını kaydetti. Söz konusu azalmanın sonucu olarak geçen yıl 3,5 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştirildiğini anlatan Mum, bu azalmaya karşın Mersin Serbest Bölge'nin Türkiye genelinde Ege Serbest Bölge'nin ardından ikinci sıradaki yerini koruduğunu açıkladı.

İSTİHDAM ARTTI

Edvar Mum, ticaret hacminde yaşanan azalmaya rağmen 2013 yılında bir önceki yıla oranla istihdamda yüzde 5 artış yaşandığını bildirdi. Mum, Mersin Serbest Bölge'de 2012 yılında 7 bin 829 kişinin istihdam edildiğini, 2013 yılsonu itibarı ile bu rakamın 8 bin 208 kişiye çıktığını dile getirdi.

ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLDU
Bölgede yapılan üretim, ticaret ve diğer işlemler çerçevesinde dolaylı istihdam ile bu rakamın 9 bin kişiye, ekonomik etkileşim olarak ise 30 bin kişiye ulaştığını açıklayan Mum, "Bölge, tek başına sağladığı istihdam kapasitesi açısından gerek Mersin, gerekse de ülkemiz için önemli bir merkez durumundadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serbest Bölge ticaret hacmi yüzde 7 düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN