Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NTG yeni çeşitleri pazara çıkaracak

Giriş Tarihi: 31.3.2014
Türkiye Yaş Sebze Meyce Sektör Kurulu Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) üyesi Kemal Kaçmaz, Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi ile uluslararası pazarlarda Türkiye'de geliştirilen ve marka haline getirilebilecek yeni çeşitlere kavuşmayı ümit ettiklerini söyledi. Kaçmaz, sektör temsilcileri ile birlikte geldiği Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle ilgili İstasyon Müdürü Dr. Davut Keleş ve projeyi yürüten Dr. Güçer Kafa'dan bilgi aldı.

SIKINTILAR AŞILACAK

Kaçmaz ve beraberindeki heyetle birlikte 'Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi' seralarında ve araziye indirilen bölgelerde incelemelerde bulundu yeni geliştirilecek olan çeşitleri toprakla buluşturdu. Yeni çeşit adaylarının dikim töreninde konuşan Kaçmaz, projenin sektör açısından önemine işaret etti. Kaçmaz, "Türkiye'de narenciye hasat dönemi çok kısa. Bunun ötesinde hasat edilen ürünleri pazara indirdiğimizde fiyatlar anında düşüşe geçiyor. Pazarlayamadığı ürünü götürüp depoya bırakıyor, depoda ürünün raf ömrü azalıyor, kalitesi düşüyor ve dolayısıyla albenisi azalıyor. Tüm bu sıkıntıları aşmanın yolu bu projenin tamamlanmasına bağlı" dedi.

SEKTÖRÜN İHTİYACI VARDI

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş de proje kapsamında ıslah materyalleri olan narenciyede yeni çeşit adaylarını bahar döneminde araziye sektör temsilcileri ile birlikte indirdiklerini söyledi. Yapılan çalışmaları sektör temsilcilerinin her aşamasında görmesini istediklerinin altını çizen Keleş, "İnsanlar ya da kurumlar yapılan bir işin içinde olduğunda projeyi daha fazla sahipleniyorlar ve projenin başarı şansı da oldukça artmış oluyor" diye konuştu. Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) başkanı Ahmet Dursun Şahin de "Narenciyede erkenci ve geççi yeni çeşitlere ihtiyaç vardı. Yani narenciyenin üretiminin yeni çeşitlerle uzaması gerekiyordu. Bu bakımdan NTG ve Alata araştırmanın bu çalışmasını takdirle karşılıyor ve destekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NTG yeni çeşitleri pazara çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN