Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laboratuvar HKÜ'de törenle hizmete girdi

Anadolu'nun en büyük analiz laboratuvarı Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde hizmete girdi. Tesiste çevre, toprak ve su kirliliğinin yanı sıra GDO ve gıda laboratuvarı da bulunuyor

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Çevre ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyetine başlayan Analiz Laboratuvarı, üstün donanımıyla bölgede sanayi ve bilim adamlarının büyük bir sıkıntısını çözecek. 3 önemli alanda analizler yapacak laboratuvar, yerel yönetimler, sanayi kuruluşları ve tarımsal faaliyet faaliyetlere getireceği kolaylıkların yanı sıra günümüzün önemli sorunlarından olan çevre ve güvenilir gıda alanına da ciddi katkılar yapacak.

BÖLGEYE HİZMET VERECEK
Çevre ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Prof. Dr. Mehmet Karpuzcu, kuruluş aşaması tamamlanan laboratuvarın hizmet vermeye başlamasıyla sadece Gaziantep'in değil bölgenin de akredite laboratuvar ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Prof. Dr. Karpuzcu, laboratuvarın hizmet vermesiyle birlikte bölgedeki sanayi kuruluşları, yerel yönetimler ve tarım faaliyetlerine ait atıkların analizlerinin yapılmasının sağlanması ve ayrıca Ar-Ge projeleri gerçekleştirilmesinin daha da kolaylaşacağını kaydetti.

TASARRUF SAĞLAYACAK

Prof. Dr. Karpuzcu, laboratuvarda toprak, sıvı, çamur, zararlılarla mücadele ilaçlarının kalıntılarının, azot ve fosfor bileşikleri analizlerinin yapılabileceğini, üniversitedeki araştırma altyapısının ve bilgi birikiminin ekonomik değere dönüşmesine katkı sağlanacağını, Üniversite- sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ve üniversitedeki araştırmacıların Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirilmesi için zemin hazırlanacağını, sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan analizlerin yerinde ve zamanında yapılarak, sanayinin ve yerel yönetimlerin zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlamasına katkıda bulunağını belirtti.

KİRLİLİK HARİTASI ÇIKARILACAK

Laboratuvarın hizmete girmesiyle ilk etapta Gaziantep yöresindeki yeraltı sularının kirlilik haritasını çıkarmayı planladıklarını söyleyen Prof. Dr. Karpuzcu, "Bunun için yerel yönetimlerin de desteğini almaya çalışacağız. Yine ilgili bakanlıktan destek ve onay olarak yer üstü sularıyla ilgili analizler yapacağız. Gaziantep sanayi kenti, burada Nizip çayı ile ilgili bir takım sorunlar konuşuluyor. Buranın izlemesini de yapmak istiyoruz" dedi.

YENİ BİR ALAN

Laboratuvarın bir bölümünü gıda laboratuvarı olarak hizmet vereceğini bildiren Karpuzcu, "Burada bölgemizin önemli ürünlerinden olan fıstık ve biber başta olmak üzere pek çok gıdada alfatoksin ile ilgili analizler yapacağız. Yine merkezin bir bölümünde de GDO laboratuarı olarak hizmet vereceğiz. Bu bölüm ülkemizde henüz yeni olan bir alan ama geleceğimiz için çok önemli bir alan" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laboratuvar HKÜ'de törenle hizmete girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN