Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanko Üniversitesi pratik bilgi üretecek

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Tıp eğitimi verecek olan Sanko Üniversitesi'nin öğrencileri Türkiye'nin en büyük ve en donanımlı hastanelerinden biri olan Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ile daha iyi uygulama imkanı bulacak

Gaziantep'te 2014-2015 eğitim öğretim döneminde tıp bilimleri alanında eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti vermek üzere öğrenci almaya hazırlanan Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, üniversite olarak amaçlarının hazır bilgiyi kullanmak değil, bilgi üretmek olduğunu söyledi. Gaziantep'in dördüncü üniversitesinin kurucu rektörü olan Sınav, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Hacettepe Üniversitesi'nde sürdürdüğü eğitimini Amerika'da profesör unvanı alarak taçlandırmış.

MEDENİ BİR ŞEHİR

53 yaşında Sanko Üniversitesi kurucu rektörü olarak görev yapmaya başlayan Prof. Sınav, Gaziantep'e ilk geldiğinde edindiği izlenimleri unutamamış: "Gaziantep'e ilk gelişim Sanko Üniversitesi'yle değil. 1998 yılında Prof. Dr. Atilla Müftüoğlu'nun misafiri olarak, Gaziantep'e 3 günlüğüne gelmiş ve çok sevmiştim. Kendine özgü duruşu olan, medeni bir şehir izlenimi vardı. Sıcakkanlı insanları, zengin kültürü, dünyada belli bir yer edinmiş mutfağıyla tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren, yaşanması, alışılması kolay bir şehir." Sanko Üniversitesi'ni tıp bilimleri alanında bölgede lider konumunda eğitim, araştırma ve hizmet üreten bir üniversite haline getirmek istediklerini anlatan Prof. Dr. Sınav, "Yüzyıllardır süregelen bir bilim üretememe sıkıntımız var. Hazır bilgiyi kullanıyoruz. Oysaki hazır bilgiyi kullanmak değil, bilgi üretmek lazım. Mesela Ortadoğu'da sağlık sorunu olanların aklına ilk Sanko Üniversitesi Hastanesi gelsin. Bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için yeterli deneyimi olan çekirdek bir akademik ekip kurduk. Ekibimiz sürekli büyüyor" dedi.

SOSYAL SORUMLULUK

SANKO Holding tarafından kurulan Sani Konukoğlu Vakfı'nın üniversite için her konuda büyük bir destek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sınav, "Biz Sanko Üniversitesi olarak mütevelli heyetimizle, akademik ve idari kadrolarımızla aynı rüyayı görüyoruz, aynı hayalleri paylaşıyoruz, aynı prensipleri uyguluyoruz. Biz bir sosyal sorumluluk projesiyiz. Çünkü bizim kuruluş amacımız para kazanmaktan öte kaliteli hizmet üretmek. Öğrencilerimize her şeyi öğretmekten çok, ihtiyaçlarına göre en iyiyi öğretmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

KALİTELİ PROGRAMLAR

2014-2015 öğretim yılı itibariyle üniversitede Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin bazı bölümlerine öğrenci alacaklarını kaydeden rektör Sınav, "Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik bölümlerinin yanı sıra yakın bir zamanda Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu, enstitülerimiz, araştırma merkezlerimiz ve Tıp Bilimi ile ilgili tüm branşlarda bilim üreten, kaliteli eğitim veren programlarımızı bir bir açacağız" dedi.

HASTANE ÖNEMLİ AVANTAJ
Sanko Üniversitesi için Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nin büyük önem taşıdığını, 611 yatak kapasitesiyle bugün özelde Türkiye'nin en büyüğü hastanenin donanım açısından da en iyilerden biri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Sınav, "Öğrencilerimiz bu konuda da çok şanslı çünkü uygulamalı eğitimlerini burada alacaklar. Sahip olduğumuz imkanlar sayesinde gençlerimiz iyi bir eğitim ve uygulamalar için diğer şehirler ve yurtdışına gitmek zorunda kalmayacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanko Üniversitesi pratik bilgi üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN