Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye tesislerinde 'Kürtçe yasağı' iddiası

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, belediyeye ait tesislerde yapılan düğünlerde Kürtçe eser okuyan sanatçıların sahne almasına engel olduğu iddia edildi

Giriş Tarihi: 19.6.2014
Mersin'de yasakçı zihniyetin başlaması kentte yaşayan herkesi şoka soktu. Mardinli tanınmış iş adamlarından Muhittin Ocak'ın kızı Gülnaz ile Balpet Akaryakıt İstasyonu sahibi Selahattin Balkan'ın oğlu Mazlum evlenmeye karar verdi. İki aile dünür olmanın heyecanı ile çocuklarına anlı şanlı bir düğün yapmak için kolları sıvadı. Düğüne tanınmış sanatçıları davet etmek isteyen Selahattin Balkan Büy��kşehir Belediyesi'nin yasak duvarına tosladı. Bunun üzerine Rojin, Berdan Mardini ve Şehriban gibi sanatçılar davet edilmedi. Düğüne gelen Şah Bedo ise sahne alamadı. Gelinin babası Muhittin Ocak, "Kürtçe türkü söylenmesine karşı çıkan bir zihniyet Mersin'de toplumsal barışı nasıl sağlayacak" diye Büyükşehir'in yasağını eleştirdi.

KÜRTÇE MÜZİK YASAK

Damadın babası Selahattin Balkan, 10 Haziran 2014 günü bir dilekçe yazarak Macit Özcan Spor Tesisleri'nde 15 Haziran günü bir düğün yapacaklarını, düğüne TRT 6'da program yapan Berdan Mardini, Rojin, Şehriban, Şah-ı Bedo gibi sanatçıları davet etmek istediklerini, bunun için gerekli iznin verilmesini istedi. Ancak bu talebe 11 Haziran 2014 günü Genel Sekreter Haluk Tunçsu imzalı verilen yanıtta, "Tesisimiz bünyesinde orkestra bulunması sebebiyle dışardan orkestra ve müzisyen getirilmesi uygun değildir" şeklinde yanıt verildi. Bu cevap Balkan ve Ocak ailesinde şok etkisi yarattı. Bunun üzerine Macit Özcan Spor Tesisleri'ne giderek yetkililerle görüşen gelinin babası Muhittin Ocak, "Görüştüğüm kişiler bana, 'Burada Kürtçe müzik yasak. İzin verirsek işimizden oluruz' dedi. Bu cevap karşısında şaşırdım kaldım" diye konuştu.

'ELEKTRİK KESİLİR' İMASI
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Arbel Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan ile Ayşe Yılmaz Nacar'ın nikah şahitliğini yaptığı ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk'ün de katıldığı düğüne yaklaşık 1800 davetlinin geldiğini söyleyen iş adamı Muhittin Ocak, "Çocuklarımızın düğünü ailemize zehir oldu. Kendi yöremizin sanatçılarını düğünümüze davet edemedik. Kendi havalarımızı dinleyemedik. Kendi müziklerimizle halay çekemedik. İzin verilmediği için sanatçılarımızı davet edemedik. Düğününe gelen sanatçımız Şah-ı Bedo da sahne alamadı. Tesislerin yöneticileriyle görüştüm ama korkularından yardımcı olamayacaklarını söylediler. Hatta Kürtçe müzik ve oyun havası çalınması halinde elektriklerin kesileceği imasında bile bulundular" diye konuştu.

HERKESİ KUCAKLAMALI
"Yaşadığım kentte kendi yöremin dilini konuşamayacaksam ne anlamı kaldı özgürlüğün" diyen Muhittin Ocak, "Mersin kardeşlik ve barış kokan bir kent. Kültür mozaiğinin olduğu bir il. Hiç kimse barışa ve kardeşliğe gölge düşürmemeli. Halkı huzursuz etmesinler. Biz barışa, kardeşçe yaşamaya önem verdiğimiz için o gün sorun çıkarmadık. Sağduyulu davrandık" dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin bu yasakçı uygulamasının birçok sorunu beraberinde getireceğinin altını çizen Muhittin Ocak, "Durumu valimize ilettim. Böyle bir uygulamanın imkansız olacağını, kanunen yasak olduğunu söyledi. Böyle yasakçı zihniyetle bir yere varılmaz. Burhanettin kocamaz bu anlayışından vazgeçmeli. Bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı herkesi kucaklayabilmeli" şeklinde konuştu.

ÖNCEDEN YASAK YOKTU
25 yıldan beri Mersin'de yaşadığını kaydeden Muhittin Ocak, "Bu kentte yaşıyor, burada iş yapıyor, birçok insana ekmek veriyorum. Kocamaz yönetimi iş başına gelinceye kadar ben bu kentte hiçbir ayrımcılık görmedim. Fakat bu yönetim, insanların en doğal hakkı olan eğlenme isteğini bile elinden almaya çalışıyor. Çok merak ediyorum, acaba oraya Rojin ya da Berdan Mardini değil de Ahmet Şafak'ı, Ozan Arif'i getirseydik acaba aynı tavır olur muydu? Her şeye rağmen biz Mersin'deki huzur ve barış ortamının bozulmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Kız tarafının şahidi olarak düğünde bulunan işadamı Mahmut Arslan ise "Mersin'in önde gelen iki saygın ailesinin düğününde böyle bir ayrımcılığın ortaya çıkması bizleri üzdü. Ben 62 yıldır Mersindeyim ve böyle bir şey görmedim. Mersin kardeşlik ve barış şehridir. Bu ortamı bozmaya çalışan bazı yöneticiler bundan vazgeçsinler. Biz MTSO olarak bu konuyu Meclise taşıyacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye tesislerinde 'Kürtçe yasağı' iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN