Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova birlikteliği için odalar ve borsalar buluştu

Giriş Tarihi: 22.6.2014

Adana ve Mersin'de TOBB'a bağlı odalar ve borsalar, Çukurova'nın bir bütün olarak ele alınması arzusunda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı Mersin ve Adana'daki oda ve borsalar Çukurova'nın bir bütün olarak kalkınabilmesi için işbirliği kararı alarak, "Yıllardır sorunlara Adana ya da Mersin diye bakmanın zararını gördük. Bundan böyle sorunlarımıza kent bazında değil, Çukurova bazında ve hep birlikte çözüm üreteceğiz. Adana ile Mersin rakip değil, birbirlerini tamamlayan iki önemli güçtür" açıklamasını yaptı.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Yılda üç ürün alınabilen bereketli topraklar, yatırım avantajları, uluslararası liman ve turizm potansiyeline sahip olan Adana ve Mersin, kalkınma girişimlerinde bireysel hareket etme dönemini kapatarak ortak hareket etme kararı aldı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir ve Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı M. Cihat Lokmanoğlu ilçelerde kurulu Oda Başkanları, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ve Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan'ın daveti üzerine Adana'da bir araya geldiler.

FUARLARA ORTAK TAKVİM

Adana Sanayi Odası'nda (ADASO) gerçekleşen ve Adana Ticaret Borsası (ATB) Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç'in başkanlık ettiği, "Birliktelik Toplantısı"nda meclis başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundular. Güç birlikteliğinin ilk gündemini ise iki kentte aynı anda düzenlenen benzer fuarlar oluşturdu. Fuarların çakışmasının iki kente zarar verdiğine dikkat çekilerek, benzer fuarların düzenlenmesine ilişkin takvimin oluşturulması konusunda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ve Adana Ticaret Odası (ATO) yetkilendirildi.

HERKES KAZANÇLI

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ile ATO Başkanı Atila Menevşe, oda ve borsaların ortak eylem planı oluşturması ve gerçekleşmesi için çalışma yapılmasının hedeflendiğini bildirdiler. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da iki kentin asla rakip olmaması gerektiğini, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi ve ortak lobi çalışmaları ile kentler yararına olumlu sonuçlar alınacağını bildirdi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATO Başkanı Şahin Bilgiç ise Mersin ve Adana'daki oda ve borsaların kucaklaşması ve kaynaşmasından her iki kentin de kazançlı çıkacağını söyledi

SEKRETERYA ADASO'DA

Oda ve borsa başkanları toplatısında, hazırlanan eylem planının uygulanmasına yönelik alınan kararların dört ayda bir, illerin oda ve borsalar ortak toplantısının ardından gerçekleştirilmesi, toplantıların sekreteryasının birinci yıl ADASO tarafından yürütülmesi kararı alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova birlikteliği için odalar ve borsalar buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN