Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenlik görevlileriyle okullar daha güvenli

Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü Osman Öztürk, özel güvenlik görevlilerinin bulunduğu okulların daha güvenli olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü Osman Öztürk, okulların yüzde 62,3'ünde şiddet olaylarının yaşandığını belirterek, eğitimli güvenlik görevlilerinin önemine dikkat çekti. "CSG-City Security Group, İksara, Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile okullardaki güvenlik durumuna dair algıları ve beklentileri bilimsel yöntemle ortaya koymak amacıyla, yapılan araştırmada, her 2 katılımcıdan 1'ine göre okullar yeterince güvenli olmadığı, her 4 veliden 3'ünün çocuğu okulda olduğu saatlerde güvenliğinden endişe duydukları, velilerin yüzde 80'inin özel güvenlik görevlilerinin okullarda suçu önlemede faydalı olacağını düşündükleri görülmüştür" dedi.

GÜVENLİ BİR ÇEVRE OLUŞMALI

Bugüne kadar okullarda yapılan uygulamalarda, hiçbir eğitimi ve uzmanlık bilgisi olmayan personelin güvenlik görevlisi olarak görevlendirildiğini kaydeden Osman Öztürk, "Okullarda çocuk psikolojisi, acil durum yönetimini bilen, tahliye ve kalabalık yönetimi konusunda bilinçlendirilmiş, aileler ile iletişim becerisi yüksek özel güvenlik görevlilerinin görevlendirilmesi çocuklara verdiğimiz değerin de göstergesi olacaktır. Güvenli okul, eğitimin korku, şiddet ve kaygıdan uzak, güvenli bir ortamda gerçekleştiği okuldur. Özgüven ve bağlılık duygusunun olduğu bir iklimsellik vardır. Öğrencilerin okulda karşılaşabilecekleri güvenlik risklerine karşı güvenli bir çevrede yaşatılması gerekir" diye konuştu.

TEKNOLOJİDEN YARARLANILMALI
Öztürk, okulların güvenliğiyle ilgili şu görüşlerini de dile getirdi: "Güvenli Okul konsepti uygulamaya geçirilmelidir. Okul güvenlik yapısı, okul güvenliği alanında uzmanlaşmış ve sertifikalandırılmış özel güvenlik görevlilerinden oluşmalıdır. Okulların güvenli okul standartları yönünden denetlenerek ve analiz edilerek eksiklikleri giderilmelidir. Okul güvenliği alanında okul yönetimi- özel güvenlik ve polis işbirliği en üst düzeyde sağlanmalıdır. Okulların giriş ve çıkışları, çevresi ve riskli alanları kamera sistemleri ve fiziki güvenlik sistemleri ile kontrol altına alınmalıdır. Okullarda, öğretmen, öğrenci ve okul çalışanlarının güvenlik konusunda iş birliği ve eğitilmelerine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Üniversiteli özel güvenlik konsepti gündeme taşınmalıdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenlik görevlileriyle okullar daha güvenli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN