Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm kanalına radikal çözüm

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Kanalların üstünün kapatılarak, yeşil alan, oyun ve spor alanlarına dönüştürülmesini isteyen Çukurova Sulama Derneği Başkanı Umar, bu projenin tarımda devrim etkisi yapacağını savundu

Ölüm kanallarına dönüşen DSİ'ye ait sulama kanallarına ilişkin en radikal öneri, kanalların üstünün tamamen kapatılarak yeşil alan, oyun, spor alanları ve havuz olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunan Çukurova Sulama Derneği (ÇUSODER) Başkanı Faruk Yaşar Umar'dan geldi. Projenin gençlerin ve çocukların boğulmasının önlemesinin yanında 3 bin 600 hektarlık bir alan yaratılacağını belirten Umar, bu yolla yüzde 60'lara ulaşan su kaybının da önüne geçileceğini ve Çukurova tarımının şaha kalkacağını söyledi.

BOĞULMALAR SONA ERECEK

Kent merkezinden geçen DSİ'ye ait kanalların 1 milyon 750 bin dönüm alana hizmet verdiğini bildiren Umar, bu kanalların da basınçlı kapalı sulama sistemine dahil edilmesini istedi. Kent merkezindeki kanalların üstünün kapatılmasını öneren Umar, "Bu proje ile hem şehir merkezinde, gençlerin ve çocukların boğulmalarının da engellenecek hem de hiçbir istimlak bedeli ödenmeden yeşil alan kazanılacak. Kanallar tamamen kapatılacağı için boğulma vakaları olmayacak, yeşil alan, spor alanları ve havuz olarak kullanılacağı için de yaşam kalitesi yükselecektir" dedi.

SU KAYBI ÖNLENECEK
Ülkemizde barajdan tarlaya kadar giden mesafedeki su kaybının yüzde 50 dolarında olduğuna dikkat çeken Umar, "Küresel ısınmadan dolayı bir kuraklık yaşanıyor. Su daha da önem arz ediyor. Bu projenin diğer bir avantajı da her tarlada bir trafo olduğu için ovada büyük bir trafo kirliliği var. Basınçlı kapalı sistemde doğal bir basınçla bir sulama yapılacağı için hem enerji tasarrufu sağlanacak hem de görsel anlamda trafo kirliliğinin önüne geçilecek. Hepsinden önemlisi yüzde 50'lik su kaybının önlenmesi açısından çok büyük bir önem arz ediyor" diye konuştu. Kapalı sistemin hayata geçmesiyle ürün kalitesinde ve istihdamda artış olacağını vurgulayan Umar, "Bunun dışında bunlar kadar önemli olan bir husus da kapalı sistemin getireceği verim ve kalite artışı ile yaratacağı istihdamdır. Kapalı sulama sistemi dondan korunmada da önemlidir. Kışın istediğiniz zaman su alma yoluyla bu don etkisini asgariye indirime mümkün. Bu da çok önemli bir artı bir değer. Çukurova 500 milyon insana hitap edecek bir kapasiteye sahip. İstediğiniz an sulama imkanınız olacak yani bunun artısı tartışılamaz bile" şeklinde konuştu.

KANAL KİRLETİLİYOR
Sulama kanalının kent merkezi bölümünde insanlar tarafından kirletildiğine dikkat çeken Umar, "Kanalların kirletildiği, kanalda araba yıkandığını, halıların yıkandığını hepimiz biliyoruz. Ve bu sular tarımda kullanılıyor. Bu insan sağlığını tehdit ediyor. İnsan sağlığı açısından temiz kaliteli suyla üretim yapılması bir de üretimde sürekliğin sağlanarak insan ihtiyaçlarının ve ülkemizdeki istihdam yaratacak artıları hesap ettiğimizde bu projenin artıları tartışılmaz. Bu projeyle Adana tarımı şaha kalkacak ve sadece Türkiye'nin değil dünyanın en önemli üretim alanı olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm kanalına radikal çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN