Ayakkabıcılar 'site' istiyor

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Adana'nın en eski yerleşim birimlerinden Büyüksaat civarındaki Sarı Yakup Mahallesi'nde çalışan ayakkabıcılar, kent ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlarken sorunlarının çözülmesini bekliyor. Sektörde faaliyet gösteren firmaların en önemli sorunu ise kendilerine ait bir sitenin olmaması. Adana Ticaret Odası 10. Meslek Komitesi Başkanı ve Ayakkabıcılar Dericiler Grup Temsilcisi Murat Başlak, aylık 100 bin çift üretim kapasitesine ulaştıklarını ancak modern bir sitelerinin bulunmaması nedeniyle ticaret hacminde de olumsuzlar yaşadıklarını ifade etti.

10 BİN ÇALIŞAN VAR

Bu konuda Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe'nin kendilerine çok destek olduğunu ve birlikte çözüm arayışına girdiğini kaydeden Murat Başlak, "Adana olarak Türkiye'de çok iyi bir noktadayız. Çok sayıda kurumsal şirketimiz var. Adana'da şu anda bize kayıtlı 200'ün üzerinde çalışan firma var. 10 bin çalışanımız mevcut. Çok yüksek rakamlarda vergi ve SGK primi ödüyoruz. Buna rağmen halen bir sitemizin olmayışı ve güvenlik sorunumuzun bulunması bizi çok üzüyor" dedi.

SİGORTA DARBESİ

Güvenlik riski taşımalarının yanı sıra yanıcı maddelerle imalat yaptıkları için birçok sigorta acentesinin sigorta yapmaktan kaçındığını ifade eden Başlak, "Oysa bu durum diğer kentlerde çok farklı. Çünkü İstanbul, Gaziantep, Konya gibi illerde bile ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir siteleri var. Bu yüzden sigorta problemi yaşamıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakkabıcılar 'site' istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN