Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polis hırsızlara mektup gönderdi

Adana Emniyeti, son değişen yasa tasarısıyla hapis cezalarının artması üzerine sabıka kaydı bulunan 4 bin hırsıza birer mektup yollayarak suçtan uzak durmasını önerdi

Türk Ceza Kanunu'nda yeni yapılan değişikliklerde hırsızlık suçunun cezalarının neredeyse iki katına çıkartılması üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü hırsızları 'uyarmak ve caydırmak" amacıyla hazırladıkları bilgi mektuplarını hırsızların adreslerine postayla göndermeye hazırlanıyor. Mektup içinde "Yeni yasal düzenlemelerle hırsızlık, uyuşturucu kullanımı ve ticaretinin cezaları artırılmıştır. Ailenize ve toplumunuza karşı sorumluluklarımızı düşünerek belirtilen suçlardan uzak kalmanızı tavsiye ediyoruz" satırlarına yer verildi.

4 BİN MEKTUP TEK MESAJ

28 Haziran 2014 tarih ve 29044 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ilgili maddelerde yapılan değişikliklerde hırsızlık suçunu işlemiş kent genelinde emniyette 4 bin kaydı bulunan şahsa "4000 Mektup Tek Mesaj" projesi kapsamında bilgilendirme mektubu yazıldı. Hırsızlık olayına bulaşan sabıkalı kişilerin yüzde 50'sine yakının uyuşturucu kullandığı ve sattığını da tespit eden polis, bilgilendirme mektubunda artan uyuşturucu cezalarını da unutmayarak uyarıda bulundu.

İKİ KATINA ÇIKARILDI
Postaya gönderilmeye hazırlanmış olan mektupta TCK'nin 142, 143,188 ve 191'inci ayrıntılarıyla anlatıldı. Bilgilendirme mektubunda en çarpıcı ceza gece işlenen hırsızlık olayları dikkat çekiyor. Gece işlenen nitelikli hırsızlık olayında daha önce 7 yıl olan ceza 10 yıl 6 aya çıkartıldığı belirtildi. Aynı suçun ağırlaştırılmış halleri de mektupta yer aldı. Haberleşme, enerji, demiryolu ve havayolu ulaşımı alanında kamu hizmetlerinin geçici de olsa aksaması halinde cezaların iki katına artırıldığı belirtildi. Buna göre 10 yıl olan hırsızlık suçu 15 yıl, 21 olan 31 yıl 6 ay, 30 yıl olan hırsızlık suçu ise 45 yıla kadar yükseltildi.

"SUÇLARDAN UZAK DURUN"
Adana Emniyet Müdürlüğü imzası taşıyan mektupta hırsızlara şöyle denildi: "28 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmış olan 5237 sayılı TCK'nın ilgili maddelerde yapılan değişiklikler hakkında bilgilendirmek istedik. Yeni yasal düzenlemelerle hırsızlık, uyuşturucu kullanım ve ticaretinin cezaları artırılmıştır. Ailenize ve toplumumuza karşı sorumluluklarımızı düşünerek belirtilen suçlardan uzak kalmanızı tavsiye ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis hırsızlara mektup gönderdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN