Ormanlar emin ellerde

Giriş Tarihi: 18.7.2014
Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, orman yangınlarıyla mücadele konusunda her geçen gün daha iyiye gittiklerini söyledi. Yaptıkları araştırmalara göre orman yangınlarının yüzde 87'sinin insan kaynaklı çıktığını belirten Baca, "İnsanlarımız sıcakların kendini hissettirdiği bu aylarda her ne amaçla olursa olsun ormanlık alanda ateş yakmamalı. Zaten kanunen de ateş yakmak yasak. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz" dedi.

TÜM ÖNLEMLER ALINDI

Mersin Bölge Müdürlüğü olarak yangınlara karşı tüm önlemleri aldıklarını vurgulayan Baca, "Yangınla mücadelede konusunda 2 adet helikopterimiz, 58 aracımız, 20 adet su tankeri, 28 tanede ilk müdahale aracı ve 22 tane de motosiklet araçlarımız mevcut olup yangınlarda ilk müdahale konusunda hazır bulunuyor" diye konuştu. Yangınla mücadele konusunda çalışan personele gerekli eğitim ve desteğin verildiğini kaydeden Baca, "Orman yangınlarında tecrübeli personelimizle ilk müdahaleyi yapıyoruz. Yangınlarda köpük kullanıyoruz. Bu yöntem yangın söndürmelerde büyük fayda sağladı. Çünkü köpük oksijeni direk kesme özelliğine sahip olduğu için yangınlarda da olumlu etki sağlıyor" şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK TAKİP
50 adet yangın gözetleme kulesi ile iletişim halinde olduklarını belirten Baca, " Yangınlarda uyarıcı sitem olarak kamera kullanıyor ve kulelerle sürekli iletişim halinde oluyoruz. Duman veya ateş bilgisayar aracılığı ile fark edildiği zaman hemen müdahale ediyoruz. Baktığımız zaman orman yangınlarında elektronik uyarıcı sistem kullanımı konusunda dünyada ilk seviyedeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanlar emin ellerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN