Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arslan: Kuraklık öngörü ile aşıldı

Giriş Tarihi: 21.7.2014

Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, Ramazan ayında özellikle bakliyat ve diğer ürünlerde büyük bir fiyat artışı olmadığını hatta bazı ürünlerde gerileme olduğunu kaydetti

Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, bu sene yaşanan kuraklığın birçok kesimce kriz olarak değerlendirilmesine rağmen, ihracatçının ve Tarım Bakanlığı'nın öngörülü çabaları ile spekülatörlerin beklentisinin gerçekleşmediğini söyledi. Türkiye'nin son yılların en geniş kuraklık yelpazesine yakalandığını, bu nedenle bazı tarım ürünlerinin rekoltesinde düşüşler yaşandığını söyleyen Arslan "Ancak Allah'a şükürler olsun ki bu Ramazan ayında özellikle bakliyat ve diğer ürünlerde büyük bir fiyat artışı olmadı. Hatta bazı ürünlerde gerileme dahi oldu" dedi.

DÜŞÜŞLER YAŞANDI

Kırmızı mercimek dışında bakliyat ve hububat ürünlerinde fiyat artışı yaşanmadığına dikkat çeken Arslan "Özellikle pirinç, bulgur ve kuru fasulye gibi ürünlerde artıştan ziyade düşüşler oldu. Sadece kırmızı mercimekte rekolteden dolayı artış oldu. Hali ile ekmek fiyatlarında da değişim olmadı. Çünkü Türkiye'de daha çok ihracata yönelik un satışları olduğu için bunun karşılığında yurtdışından mal geldi. Bu mallar da daha önceden yapılan ihracatların karşılığı olarak geldiği için iç piyasada rahatlama sağladı. O nedenle Ramazan ayında herkesin özellikle de spekülatörlerin beklentisinin hiçbiri gerçekleşmedi" diye konuştu.

ETKİSİ OLMADI

Bu durumun Türkiye açısından memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı Mahmut Arslan "Kuraklığa rağmen Türkiye elindeki stoklar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çok gayretli çalışmaları, ithalatın zamanında yapılması ve kuraklığın çok önceden biliniyor olmasından ötürü önlemler alındığı için Türkiye'deki insanlar hiç etkilenmedi kuraklıktan. Öngörüler olduğunda ciddi tedbirler alınınca hiçbir sıkıntı yaşanmaz, yaşanmayacağını da görmüş olduk" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arslan: Kuraklık öngörü ile aşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN