Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ın yağ ihtiyacını Aves karşılayacak

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Irak'ta gıda alanındaki en büyük yatırım olacak ayçiçek yağı rafine ve dolum tesisini bu yılın son çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planlayan Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi A.Ş, Türkiye'de ve yurt dışındaki yeni yatırımlarla 2016'da bitkisel yağ üretiminde küresel oyuncular arasında yer almayı hedefliyor. Aves Yönetim Kurulu Başkanı Senan İdin, "Önümüzdeki süreçte Safya markalı bitkisel yağımız Türkiye'de de yaygın olarak raflardaki yerini alacak. Türkiye zor bir pazar, ancak mutlaka var olacağız" dedi.

YÜZDE 80'İ TAMAMLANDI
Toplamda 100 milyon avroluk yatırımıyla Türkiye'nin yanı sıra Irak'ın Erbil kentinde de bir yağ fabrikası yatırımı gerçekleştirdiklerini ifade eden İdin, Mersin'deki tesisi 2013 yılı sonlarında devreye aldıklarını Irak'taki yatırımın ise yüzde 80'ini tamamladıklarını söyledi. Mersin'deki çalışmalarını 235 kişi ile sürdürdüklerini, üretimin tamamına yakınını Safya markası ile ihraç ettiklerini vurgulayan İdin, "Bu yatırım Mersin'de son yıllarda istihdam ve ihracat açısından yapılan en önemli yatırımlardan biri" diye konuştu.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Yeni yatırımlara hazırlandıklarını anlatan İdin, Mersin Limanı karşısında 75 bin metrekare arsaya sahip olduklarını ve buraya 5 yıldızlı bir otel ile ofis yatırımı planladıklarını söyledi. Toplamda 200 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını kaydeden İdin, "Şu anda imar aşamasındayız ve kentin çehresini değiştirecek bir yatırım olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ın yağ ihtiyacını Aves karşılayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN