Romanlar artık göbek atmıyor

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Dalyan, Mersin'deki 25 bin Romanın büyük bölümünün yoksullukla boğuştuğunu, yerel yönetimlerin verdikleri sözleri tutmadığını söyledi. Mersin'de yaşayan Romanların sesi olmak adına SABAH Güney'e konuşan Ali Dalyan, "Toplum arasında Romanlar sadece göbek atan insanlar gibi algılanıyor. Ama gerçek öyle değil. Yoksullukla boğuşan bir toplumuz. Sıkıntılarımıza çözüm bekliyoruz" dedi.

SÖZLER TUTULMUYOR

Romanların sıkıntılarının başında eğitim, ev ve iş sorunu geldiğini belirten Dalyan, "Mersin'de 25 bin Roman çeşitli ilçelere dağılmış bir biçimde yaşıyor. Bunların yüzde 96'sı yoksul, eğitim görmemiş ve iyi şartlar altında evi bulunmayan insanlar. Yerel yönetimler, bu insanlara yardım elini uzatmalı, onlara sahip çıkmalı. Özellikle seçimden önce birçok vaat veren yöneticilerin somut hiçbir şey yapmaması çok acı bir gerçek" diye konuştu.

VALİLİK DESTEĞİ

Tek destekçilerinin Valilik ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olduğunu belirten Dalyan, "Mersin Valiliği önderliğinde Türkiye'de ilk kez Romanlara ait Roman Etüt Evi açıldı. 3 faaliyet gösteren etüt evinde çocuklara oyun alanları ve eğitim alanları doğuyor. Onlar buralarda hayatı öğreniyor. Valiliğin dışında bizim yerel yönetimlere de sesimizi duyurmamız, sıkıntılarımızı çözmemiz gerekir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanlar artık göbek atmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN