Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yüzücü kulağı' hastalığı tatilinizi zehir etmesin

Giriş Tarihi: 19.8.2014
Yazın en sıcak günlerinde deniz ve havuzlara ilgi artarken, uzmanlar kulağa kaçan su nedeniyle oluşabilen dış kulak yolu iltihabına karşı kamuoyunu uyarıyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özcan Lale, 'yüzücü kulağı' da denilen dış kulak yolu iltihabının, şiddetli ağrı ve geçici işitme kaybına neden olabileceğini söyledi.

ELVERİŞLİ ZEMİN

Op. Dr. Lale, havuz, deniz veya banyo esnasında kulağa kaçan suyun nemli bir ortam yaratarak bakterilerin çoğalmasına elverişli bir zemin sağladığını belirtti. Bunun da dış kulak yolu iltihabına neden olduğunu kaydeden Op. Dr. Özcan Lale, "Ayrıca kulağı parmakla kaşımaya çalışmak, pamuk uçlu kulak çöpleri ve diğer yabancı cisimlerle kulağı kurcalamak da kulak kanal cildini tahriş edip bütünlüğünü bozarak enfeksiyona neden olur" diye konuştu.

GEREKİRSE TEMİZLETİN

Kulağa su kaçmasının başka bazı sorunlara daha yol açabildiğini kaydeden Op. Dr. Lale, "Dış kulak kanalındaki serumen salgısı, dökülen kanal derisi ve kılları ile karışır ve buşon denilen sert tıkacı oluşturur. Deniz veya havuza girildiğinde ıslanan ve şişen bu tıkaç kanal cildine baskı yaparak şiddetli ağrı ve işitme kaybına yol açar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yüzücü kulağı' hastalığı tatilinizi zehir etmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN