Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlü Ceyhan'da hep kaybediyor

Ceyhan Kent Konseri Başkanlığı'na yeniden Belediye Başkanı Alemdar Öztürk seçilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün desteklediği aday seçimi kaybetti

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Adana'nın Ceyhan ilçesinde geçtiğimiz günlerde yapılan Ceyhan Kent Konseyi'nin seçimli olağan genel kurul toplantısında başkanlık seçimini Belediye Başkanı Alemdar Öztürk açık farkla kazandı. Delegasyonun "emsal şehirlerdeki gibi oylamanın açık yapılması" teklifini kabul etmesiyle yapılan seçimde 190 oy alan ve başkanlık görevine ikinci kez seçilen Başkan Alemdar Öztürk, herkese teşekkür ederek, "Ceyhan'ın gelişmesi, çağdaş ve modern bir kent haline gelmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

ÜÇÜNCÜ KEZ YENİLĞİYE UĞRADI
Seçimlere Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün katılmaması dikkati çekti. 2009 yılında yapılan Kent Konseyi seçiminde desteklediği adayın seçimi kaybetmesiyle ilk yenilgiyi alan Sözlü'nün 2011 yılında yapılan seçimde de tüm ağırlığını koymasına rağmen başkanlığı yüzde 60 oy oranıyla Alemdar Öztürk kazanmıştı. O tarihte Ceyhan Belediye Başkanı olan Hüseyin Sözlü, oyunu verdikten sonra salonu terk etmişti. İki kez yenilen Sözlü, bu yıl yine yapılan konsey seçiminde ağır bir yenilgiye uğradı.

SÖZLÜ'NÜN ADAMI AK PARTİ ÜYESİ

Son yapılan seçimde Başkan Öztürk'ü alt etmek için hamle yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 14 Ağustos 2014 tarih ve 2014/23 sayılı yazı ile AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Kiraz'ı Ceyhan Belediyespor delegesi olarak tayin etmiş ve seçimde Öztürk'ün rakibi olmasını sağlamıştı. Ancak Sözlü'nün adayı Mustafa Kiraz verilen desteğe rağmen seçim kaybetti. Sözlü'nün kendi partisi ve çevresinden istekliler olmasına rağmen hiç kimseyi tercih etmeyerek, Mustafa Kiraz'a yetki vermesi "paralel çatı adayı" iddialarını gündeme getirdi.

MUHALEFETLE ORTAK HAREKET

Seçimden sonra Mustafa Kiraz'ın, "Seçimde sandık konulmadı. Yasalara uyulmadı" şeklindeki iddialarının komik olduğunu savunan Ceyhanlılar, "Sivas, Burdur, Giresun, Gelibolu, Kuşadası, Sandıklı, Osmangazi ve Kozan'da yapılan seçimlerde açık oylama yapıldı. Seçim kurulu bunu kabul etti. Genel kurulda da seçimin açık oyla yapılması teklif edildi ve kongre üyeleri kabul etti. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. AK Parti açık oylama konusunda grup kararı aldı ama Mustafa Kiraz, Taner Cerit ve Eyyüp İkidağ muhalefetle birlikte hareket etti. Yine de kaybettiler. Şimdi umutları paralel yargıda" dedi.

HAKLARINDA İŞLEM YAPILMALI

AK Parti Adana İl Başkanlığı ile Ceyhan ilçe başkanlığının, muhalefetle birlikte hareket eden AK Parti Meclis Üyeleri Mustafa Kiraz, Taner Cerit ve Eyyüp İkidağ hakkında işlem yapmamasını eleştiren partililer, "Başkan Hüseyin Sözlü her fırsatta partimizi alt edebilmek için hamleler yapıyor ama maalesef başaramıyor. 30 Mart'ta aldığı ağır yenilgiden sonra bir darbe de konsey seçimlerinden yedi. Ama muhalefetle birlikte hareket eden AK Parti'li üyelerin de disiplin kuruluna verilmesi gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü Ceyhan'da hep kaybediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN