Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anız yangınlarına özel ekiple müdahale

Giriş Tarihi: 27.8.2014

Adana Valisi Mustafa Büyük, son günlerde yaşamı olumsuz etkileyen anız yangınlarıyla mücadele için özel bir ekip kurulduğunu söyledi

Adana Valiliği, insanların sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşan anız yangınlarının önüne geçmek için İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 197 kişilik özel bir ekiple mücadele ediyor. Görevliler, 350 bilgilendirme toplantısı ve 4 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşürken 2013 yılında tüm uyarılara rağmen anız yakan 2 bin 48 kişiye idari para cezası verdi.

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Buğday ve mısır hasadı sonrasında geriye kalan anızın yakılmasının orman yangınlarına, telefon ve enerji iletim hatlarının yanmasına neden olduğuna dikkat çeken Adana Valiliği, oluşan sis nedeniyle de çeşitli trafik kazalarına yol açmakta ve insanların teneffüs ettiği havanın kirlenmesiyle sağlık problemlerine neden olduğu vurgulandı. Yapılan yazılı açıklamada, anız yakılması ile toprağın yüzeyinde 2520C'yi bulan yakıcı bir sıcaklık oluşarak toprakta bulunan canlı organizmalar ile birlikte besin maddeleri de yok edilmektedir.

BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMASI
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce bu yılda anız yangınlarıyla ilgili 15 ilçede 197 kontrolörün görevlendirildiğinin belirtildiği açıklamada, "Kontrolörlerimiz, okullarda ve köylerde 350 adet bilgilendirme toplantısı düzenlemiş ve 4 bin 500 kişi ile yüz yüze görüşmüşlerdir. Anız yangınları ile ilgili olarak 2 bin 750 adet çiftçi mektubu ve 2 bin adet liflet dağıtılmış, 3 bin 568 adet afiş yaptırılarak, çeşitli noktalara asılmıştır. Böylece halkımızın bilinçlenmesi amaçlanmıştır" denildi.

ANIZ YAKANA CEZA

Denetimlerin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanları ve kolluk kuvvetlerinin desteğiyle gerçekleştirildiğinin bildirildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi: Anız yakanlara, her dekar için yaklaşık olarak 35,2 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Anız yakma fiilinin, orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallere yakın yerlerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat arttırılmaktadır. Bu kapsamda 2013 yılında 2 bin 48 kişiye idari para cezası uygulanmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anız yangınlarına özel ekiple müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN