Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçılar rotayı Brezilya'ya çevirdi

Giriş Tarihi: 30.8.2014

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdürdüğü yeni pazar araştırmalarında rotayı Güney Amerika'ya çev

Türkiye'nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda yeni kıtalara yelken açan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), bulgur ve makarna üreticilerine Brezilya'yı hedef ülke olarak gösterdi. MBTG Başkanı Surur Aydın, makarna ve bulgur tüketimi açısından önemli potansiyel taşıyan Brezilya'nın, 195 milyon nüfusu ve tüm Güney Amerika ülkelerine açılan kapılarıyla ihracatçılara cazip olanaklar sunduğunu ifade etti.

BULGUR 11 LİRADAN SATILDI

Brezilya'nın Sao Pauolo kentinde düzenlenen "SIAL Brazil 2014" gıda fuarında, Latin Amerikalılarla bire bir görüşerek, tükettikleri gıda ürünlerini yerinde görme fırsatı bulduklarını ifade eden MBTG Başkanı Aydın, "Brezilya'da yaşayan yaklaşık 15 milyon Ortadoğulu göçmen, göç ettikleri coğrafyadan dolayı özellikle bulgura çok aşinalar. Bulgur günlük hayatta en fazla tükettikleri gıda maddelerinin başında yer alıyor. Brezilya'da Arapların işlettikleri marketlerde yaptığımız incelemelerde Türkiye'de marketlerde 2,5- 3 liradan satılan bulgurun orada 11 liradan tüketicilere satıldığını gözlemledik" dedi.

PAZAR GÜNÜ MAKARNA YİYORLAR

Brezilya'nın bulgurun yanı sıra makarna tüketimi açısından da dünyada önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Aydın, " Brezilya'da halk pazar günleri sadece makarna yemekleri tüketiyor. Öyle ki bu durum ülkede artık geleneksel bir hal almış durumda. Brezilya, yaklaşık 200 milyon nüfusu ve tüm Güney Amerika ülkelerine olan sınır komşuluğuyla makarna ihracatçılarımıza ciddi katkılar sağlayabilir" diye konuştu.

BREZİLYA'YI KEŞFEDECEĞİZ
Brezilya'nın keşfedilmesi ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir coğrafya olduğunu belirten Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "500 milyar dolar olan 2023 ihracat hedeflerimiz için yeni pazarlara açılmamız şart. Bu nedenle birçok ülkede tanıtım çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Brezilya gerek bulunduğu coğrafyadaki konumu itibariyle, gerekse de içinde barındırdığı etnik guruplarla önemli bir ihracat durağımız olabilir. Bulgur ve makarna ihracatımız günümüz itibariyle bu ülkeyle hiç yok denecek seviyede. Biz bu nedenle ihracatçılarımızın bu pazara açılması için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca bu ülkede yerinde pazar araştırması yapmak ve devamında sektörel ticaret heyeti götürmeyi planlıyoruz."

BAŞKAN ULUDAĞ ESNAFLA BULUŞTU
Adana'nın merkez ilçesi Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, her fırsatta esnaflarla buluşuyor, onların dertlerini dinliyor ve çözüm konusunda gerekli çalışmanın yapacağını söylüyor. Başkan Bilel Uludağ, "Bizi seçen hemşerilerimiz bizim için önemli. Onların görüşleri değerli. Hizmet önceliğimizi belirlerken ve geleceği planlarken Sarıçam halkının görüş ve bilgilerine başvuruyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçılar rotayı Brezilya'ya çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN