Yüreğir değişiyor

Yüreğir'de 772 konutluk kentsel dönüşüm projesinde bloklar yükselmeye başladı. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Bize iftira atanlar şimdi utanmalı" dedi

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamındaki Kışla Mahallesi'nde 772 konutluk dev projede bloklar hızla yükselmeye başladı. TOKİ'nin işbirliğiyle yürütülen ve özel firmaların Adana'da yaptıkları konutların çoğundan daha nitelikli olan projede şu anda 2 blokta 16'ncı kata, 2 blokta ise 5 ve 3'ncü katlara ulaşıldı. Toplam 86 milyon lira +KDV bütçeli ve 17 bloktan oluşan projenin 2015 yazına kadar tamamlanması planlanıyor. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, yerel seçimler öncesi dönüşüm alanındaki mülk sahibi vatandaşları "Belediye sizi kandıracak" diye korkutan siyasetçiler için "İnşaatları görüyorlar. Şimdi utanmalılar" dedi. Deprem riski yüksek, eski ve sağlıksız konutların yoğun olduğu Kışla Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışması, 2011'de Yüreğir Belediyesi'nin TOKİ'yle protokol imzalamasıyla başladı. Mahalledeki 67 bin metrekarelik alandaki 324 bağımsız konut ve 15 işyeri sahibiyle görüşülmesinin ardından, Adana'nın iklim ve sosyal yaşam şartları dikkate alınarak proje hazırlanıp geçtiğimiz Nisan ayında temel atıldı. Şu anda inşaatında 120 kişinin çalıştığı proje, bodrum ve zemin katlar hariç 14, 15 ve 21 katlı 17 bloktan oluşuyor. Bloklardan 2'sinin altında toplam 43 işyeri bulunuyor. Farklı 4 tip binanın bulunduğu projede daireler 2+1 ve 3+1 olarak yapılıyor. İnşaat çalışmasını Yeni Fidan firması yürütüyor. Projenin uygulandığı arazinin yüzde 20'sine inşaat yapılırken, yüzde 80'inde yeşil alan, çocuk oyun alanı ve açık otopark çalışması yapılacak.

3 DÖNÜŞÜM DAHA YAPILACAK
Başkan Çelikcan, Yüreğirlilerin daha nitelikli bir kent yaşamı sürmeleri için Karacaoğlan Mahallesi, Başak Mahallesi ve Adana HiltonSA'nın karşısında da kentsel dönüşüm uygulayacaklarını söyledi. Karacaoğlan Mahallesi'nin projesinin hazır olduğunu, TOKİ onayı beklendiğini kaydeden Başkan Çelikcan, burada 80 bin metrekarelik alandaki evlerin yıkılıp, sahiplerine boş olan 50 bin metrekarelik alana yapılacak modern konutlardan verileceğini belirtti. Başak Mahallesi'nde de bin 300'e yakın konutun yıkılacağını ifade eden Çelikcan, "HiltonSA'nın karşısındaki dönüşüm ise Sanayi Çarşısı ve Kozan Çarşısı'nı kapsıyor. Burada da 800'e yakın mülk sahibi var. Onlarla görüşme halindeyiz" dedi. Çelikcan, Yüreğir'de kentsel dönüşümü Seyhan Nehri kıyısında başlattıklarını, zamanla ilçenin iç taraflarına yöneleceklerini söyledi.

2 KULE VİNÇ KURULDU
Yüreğir Belediyesi'nin Kışla Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi için 2 kule vinç kuruldu. Mühendisler, ustalar ve işçilerin yoğun emek harcadığı konutlar bittiğinde, Adana'da birçok firmanın yaptıklarından daha konforlu ve nitelikli olacağı bildirildi.

ÇELİKCAN: ÖNCE İSTEMİYORLARDI
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, mülk sahiplerinin başlangıçta tepki gösterdiğini ve projeyi istemediğini, şimdi ise teşekkür ettiklerini söyledi. Çelikcan, "Vatandaş belki de haklı olarak evlerinin yıkılmasını istemiyorlardı. Ama şimdi projenin bittiğinde nasıl olacağını, nasıl evlerde yaşayacaklarını ve inşaatın ilerleyişini görüyorlar. Eski, sağlıksız ve değeri düşük evlerinin yerine modern ve yüksek değerli evlere sahip olacaklarını anlayınca şimdi teşekkür ediyorlar. Hatta bizimle anlaşmayıp istimlak bedelini alanlar çok pişman olduklarını söylüyor" dedi. Çelikcan, yerel seçimler öncesi mahalle halkına "Belediye sizi kandıracak, evleriniz elinizden alınacak, ortada kalacaksınız" diyen bazı siyasetçilerin şimdi utanması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN