Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Direksiyon için üniversite şartı

Giriş Tarihi: 4.9.2014

2014 yılı içerisinde engelli memur alımlarına ilişkin tercih işlemleri başladı. Şoför kadrosu için ön lisans şartı konulması tepkiyle karşılandı

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına yapılacak yerleştirme işlemleri için güncellenen kılavuz beraberinde tartışmaları da getirdi. Tercih kılavuzunda, şoförlük kadrosu için üniversite mezunu olma şartını Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap ile birçok engelli vatandaş tepkiyle karşıladı.

HATA DÜZELTİLSİN

Bu yıl 4 bin 151 engelli memur alımı yapılacağını anımsatan Kassap, "Yayınlanan tercih kılavuzunu incelediğimde, 2 yıllık üniversite mezunu bir engellinin 'Şoför' olarak alınacağını gördüm ve bundan büyük bir üzüntü duydum. 'Şoförlük ' mesleği kutsal bir meslek ancak, 2 yıllık üniversite mezunu bir insanın 'Şoför' olarak çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Biz bunun bir hata olduğunu düşünüyor ve düzeltilmesini istiyoruz" dedi.

MASA BAŞI İŞ VERİLSİN

Türkiye'de engellilerin önemli bir bölümünün ilkokulu güçlükle tamamladığına dikkat çeken Kassap, "Çünkü okulların fiziki durumu ya da kendi durumu eğitim hayatına devam etmesi konusunda engel oluyor. Bunu düşündüğümüzde bir engellinin 4 yıllık fakülteden mezun olması gerçekten hiç kolay değil. O yüzden devlet büyüklerimize buradan sesleniyorum; 4 yıllık fakülte mezunu engellilerimize en azından masa başı iş verin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Direksiyon için üniversite şartı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN